Çin’in YouTube’u Bilibili, X.D. Network’e 123 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Çin dijitalinin en ünlü platformu Bilibili, ülkenin popüler oyun dağıtım platformu TapTap’ı işleten X.D. Network’e 960 milyon Hong Kong doları yatırım yaptı. Bu da yaklaşık 123 milyon ABD doları anlamına geliyor.

video oyun yatırım iş birliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin’in B lakaplı video paylaşım sitesi Bilibili, yeni yatırımını duyurdu. Büyük bir oyun anlaşması olarak okunan yatırım, ülkenin popüler mobil oyun paylaşım topluluğu TapTap’ın sahibi X.D. Network’e yapıldı. Bu gelişmeyle birlikte şirketin 22 milyon 660 bin hissesini 42,38 Hong Kong dolarına satın alacak. Böylece oyun şirketinde %4,72 hissesi olacak.

Bilibili, amatör ve profesyonel içerik oluşturucuları tarafından üretilen video içeriği zenginliğiyle bilinmesine rağmen 2020’deki toplam gelirinin %40’ını mobil oyunlarından elde etti. Dolayısıyla yeni yatırımın tarafları pek de şaşırtıcı olmadı. 

Sıradaki adım iki şirketin ortak bir oyun özelliği üretmek için iş birliği yapması olacak. Şimdilik bu konuyla alakalı detaylar paylaşılmadı. Bilibili’nin finansmanı ile birlikte X.D. Network’ün toplam yatırımı, kuruluş yılı olan 2019’dan itibaren 200 milyon doları aştı. 

YORUMLAR