Bill Gates ve AB, Temiz Teknolojilerini Hızlandırmak için 1 Milyar Dolarlık Ortaklık Kuruyor

Bill Gates ve AB arasındaki 2022 ve 2026 arasındaki dönemi kapsayan özel ortaklık 1 milyar dolara kadar yeni yatırımlar yapılmasını hedefliyor.

bill gates, microsoft
İdil Meral

Yazar

İdil Meral

AB Komisyonu, temiz teknolojiler için gerçekleştirilen yatırımların artması için Microsoft kurucusu olan Bill Gates tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Breakthrough Energy le yeni bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Ortaklık ile beraber karbondioksit emisyonlarının gözle görülür şekilde azalacağı ve ticari olarak uygulanabilir temiz teknolojiler inşa edilmesi için 1 milyar dolara kadar yeni yatırımlar yapılması planlanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 2050 senesine kadar ilk iklim nötr kıta olmak istediğini belirtti. Aynı zamanda Avrupa’nın iklim inovasyonunun kıtası olmak için de büyük fırsatlar elde edebileceklerinin altını çiziyor.

Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki 10 yıl içerisinde dönüşen endüstrilere büyük yatırımlar yapacağını söylüyor. AB işletmelerini ve yenilikçileri emisyonun faydalarından yararlanabilmeleri için destekleyeceğini söyleyen Leyen, geleceğin çalışmalarını yaratacaklarını da belirtiyor.

Avrupa’nın Rolü Süreçte Kritik

AB projesi ilk etapta dört ayrı sektör üzerine odaklanıyor. Bunlar arasında sürdürülebilir havacılık yakıtları, hidrojen, uzun süreli enerji depolamaları yer alıyor. Ortaklık, sera gazı emisyonlarını azaltabilme potansiyeli kabul edilen fakat şu an ölçeklenmeyecek fosil yakıt bazlı teknolojilerle rekabet edemeyecek kadar maliyetli olan teknolojileri hedefliyor.

Bill Gates ise konu ile ilgili global ekonominin karbondan arındırılmasının gerektiğini söylüyor. Bu durumun dünyanın şimdiye dek gördüğü inovasyon için büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Gates, Avrupa’nın da bu süreçte kritik bir role sahip olduğunu belirtti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir