Türkiye’nin İlk Teknoloji Mağazası Bimeks İflas Etti

Bir dönemin en fazla tercih edilen teknoloji mağazası Bimeks, mahkeme kararıyla iflasını açıklamış oldu. Şirketin 32 yıllık hizmetlerine son verildi.

bimeks, teknoloji
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’de teknoloji mağazası denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden olan Bimeks’in iflası açıklandı. Son yıllarda mağazalarını kapatmaya başlayan Bimeks, işlerin bu noktaya gelmemesi için uzun süredir büyük bir çaba gösteriyordu. Fakat markanın çabaları sonuç vermedi ve bir efsane daha resmi bir karar ile aramızdan ayrılmış oldu.

Türkiye’de 50’den fazla ilde ortalama 200’ü aşkın mağazasıyla hizmet sunan Bimeks, 2018 yılında yalnızca birkaç mağazasıyla hizmet vermeye devam ediyordu. Gelen mahkeme kararından sonra ise hikaye sona erdi. Bu durumun yeni olmadığı da tabloya bakıldığı zaman ortaya çıkıyor.

32 Yıllık Macera Sona Erdi

Bimeks’in bu kararı 17 Şubat 2021 tarihindeki mahkemede verilmişti. Alınan kararın ilanı ise 12 Nisan tarihini buldu. 2018 yılında markanın yalnızca 3 adet mağazası kaldığı da biliniyordu. İflasın geleceğine bu dönemlerde kesin gözü ile bakılıyordu. 2013 yılında Electro World’ün Türkiye kısmını tamamen satın alarak büyük bir adım atan ünlü markanın düşüşe geçmesi ise pek gecikmedi. 2018 yılında mağazalarını kapatarak işçilerini işten çıkaran Bimeks, 2019 yılında borsa kotundan da çıkarılmıştı.

Kapatılan mağazalar ve işine son verilen personellerden sonra davalar birbir açılmaya başlandı. Bimeks’e açılan davalardan biri ise şubat ayında sonuç verdi. Alınan karar ile şirketin iflası kesin hale geldi. Böylelikle 1989 yılında İstanbul’da ufak bir mağazayla faaliyetlerine başlayan, ülkenin ileri gelen teknoloji mağazaları arasındaki şirketin 32 yıllık macerası sona erdi.

YORUMLAR