BMW, Elektrikli Scooter ve Kargo Aracını Tanıttı

BMW, şehirlerin alternatif ulaşım araçlarına uyum sağlayıp kendi ürünlerini tanıtıyor. Katlanabilir elektrikli scooter’ları ile tanışın.

elektrikli scooter
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yeni girişimi ile adından söz ettiren ünlü otomotiv firması BMW, son yıllarda birçok şehir merkezinde trafikte artış olduğunu söylüyor. Kent merkezlerinde yaşayan insanların hareketlilik gereksinimlerini karşılamak için mobilite teknolojisini otomobillerden çok kentsel ve modern araçlara yönlendirmek istiyorlar. Bu amaç da karşımıza, Dynamic Cargo ve Clever Commute olarak çıkıyor. 

Marka, yeni araçlarıyla sıfır emisyon üretmek; ve kentsel alanlarda en hızlı ve en verimli ulaşım araçlarından olmak istiyor. Kargo için tasarlanan ve estetik bir görünüme sahip katlanabilir scooter,  yağmurlu, soğuk veya kaygan koşullara uyum sağlayabilip sağlayamayacağı merak konusu. Ayrıca kaldıramayacağı yüklerin çoğunlukta olması da bir diğer soru olarak akıllarda yerini almış durumda. 

Çin’deki BMW Group Konsept Araçlar ve Yeni Teknolojiler Direktörü Jochen Karg’a şöyle konuşuyor: “Amacımız, normal bir bisikletin çevikliğini ve sürüş hissini koruyacak bir konsept geliştirmekti; aynı zamanda yenilikçi ve güvenli ulaşım seçenekleri de ekledik.  ‘Concept Dynamic Cargo’, sürüş keyfini esnek kullanımla birleştiren ilk ‘pikap’ dinamik kargo bisikleti.” 

Concept Dynamic Cargo, üç tekerlekli bir araç. Sürücü pedal çevirmeye başlar başlamaz devreye giren elektrikli güç aktarma sistemi ile birleştirilir. Kargo bisikletini standart bir bisiklet kadar kolay kullanmak için iki arka tekerlek üzerinde hareket eder. 

Clever Commute ise şehir hayatında kullanılmaya uygun ve yine estetik tasarıma sahip bir scooter. Toplu taşıma modunda ayaklıklarını yanlara doğru katlayarak kapladığı yeri daraltabliyor hatta arabanın bagajına bile rahatlıkla sığdırabiliyorsunuz. 

Bu mekanizma, CLEVER COMMUTE’un dingil mesafesinin önemli ölçüde kısaltılmasını sağlar. Yürüyen merdivende dahi zorlanmadan taşınabilir.

YORUMLAR