BMW’den % 100 Geri Dönüştürülebilir Elektrikli Otomobil

BMW geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı olan 2040 vizyonu çerçevesinde gelecek hedeflerini ortaya koyuyor.

bmw elektrikli otomobil
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sürdürülebilir ve çevreci hedefler çerçevesinde karbon nötr araçlar üretmek isteyen otomobil markaları, yeni tasarımlarının ve teknik özelliklerinin yanı sıra gelecek vizyonlarıyla da markalarına değer katmak istiyor. Sürdürülebilir otomobil üreticisi olmak isteyen BMW, Münih Otomobil Fuarı kapsamında geleceğe yönelik hedeflerini paylaşacağını duyurdu.

elektrikli otomobil

BMW konsept otomobili markaya ait olan 2040 vizyonunu dışarıya yansıtıyor. Sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde tasarlanan otomobil %100 geri dönüştürülebilir elektrikli bir araç olarak öne çıkıyor. Dönüşüme araca güç veren pil de dahil ediliyor. Otomobilin geri kalan kısımlarında boya, deri ve krom gibi standart araçlarda yer alan materyaller yer almıyor.

Geleceğe Yönelik İpuçları Veriyor

Kompozit malzemeler yerine kablo, çıtçıt ve çabuk açılıp kapanabilen bağlantı elemanları da araç içerisinde yer alıyor. Aracın rahat bir şekilde birleştirilmesi ve sökülebilmesi bazı güvenlik sorunlarını da akıllara getiriyor. Elektrikli otomobil aynı zamanda BMW markasının tasarımsal izlerini de en iyi şekilde yansıtıyor.

BMW logosu dışında herhangi bir yerinde logo almayan otomobilin gövde kısmında geri dönüştürülmüş alüminyum ve çelik karışımı bulunuyor. BMW sembolü haline gelen ızgara şerit LED ışıklandırma ise dijital yüzeylere dönüşüyor ve geleceğe göz kırpıyor.

Ortalama 4 metre uzunluğunda olan elektrikli otomobil markanın sürdürülebilir lüks araçlar geliştirme hedeflerini en net şekilde ortaya koyuyor. 2 yıl sonra tasarım olarak ne tür araçlar ile karşılaşılabileceğine dair de ufak ipuçları veriyor.

YORUMLAR