Boston Dynamics, Atlas Robotu için Yeni Video Yayınladı

Boston Dynamics robotlarının mükemmel parkur egzersizi videosu yayınlandı.

boston dynamics parkur
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Boston Dynamics‘in Atlas model robotları dans videolarından sonra ilk defa bu kadar konuşuluyor. Şirketin yayınladığı son videoda iki Atlas’ın çoğu insan için zor olan dönüş ve sıçralamalardan oluşan parkuru geçtiği görülüyor. Robotun motor becerilerinin geldiği nokta izleyenleri bir kez daha şaşırttı. 

Boston Dynamics’in iki ayaklı robotları, koordinasyon ve akrobatik el becerisi konusunda yeni bir alıştırma ile sosyal medyada ilgi görmeyi başardı. Son birkaç yılın popüler parkur sporu, yılın en moda aktivitelerinden biri olacak. 

Videoda ahşap kalaslar ve çeşitli engeller arasında gördüğümüz iki Atlas, belirli bir rutin ile sırayla atlamalar ve çemberler yapıyor. Atlas, daha önce de dans koreografisi sunduğu video ile dünyanın yarısını şaşırtmıştı. 

Robotlar Parkurda

Parkurun başında bir dizi eğimli bir karşılıklı sıralanmış kalas üzerinde tek bacak üzerinde sıçramalar yaparak başlayan Atlas’ın daha sonra dengesini korumak için kollarını kullandığı bir tahta üzerinde yürüdüğünü görüyoruz. Birkaç saniye sonra, devreyi ters yönde çalıştıran ve aynı adımları ve denge egzersizlerini işaretleyen ikinci bir Atlas ekleniyor. Final kısmında iki Atlas birlikte ters takla atıyorlar. 

Hatasız, mükemmel görünen parkur videosu son derece koordineli. Ancak, bu başarıyı elde etmek için aylarca süren deneme yanılma testleri olduğunu unutmamak gerekir. Final için yüzlerce hesaplama denendi. Boston Dynamics mühendisleri, performansıyla herkesi şaşırtan bu robotların arkasındaki proje sürecine dikkat çekiyor. 

Arkada müzik olmadığı için bir önceki videodan daha az etkileyici bulabilirsiniz. Yine de sonuç olarak farklı ve eşit derecede karmaşık bir çaba sunuluyor. 

İnsan vücudunun yetenekleri ile makinenin yetenekleri arasındaki farklar göz önüne alındığında, zorluğun daha da büyük olduğu açık.  Bu devasa iki ayaklı robotlar birçok insandan daha atletik görünebilir, ancak Boston Dynamics mühendisleri “robotun omurgası veya kürek kemiği olmadığı için sizin veya benimkiyle aynı hareket aralığına sahip değil” şeklinde bir açıklama yapıyor. En çok zorlandıkları kısım robotlar ile insan eklemini benzetme noktası. Atlas’ın zayıf eklemleri, ağır gövdesini desteklemeli. 

Süreç kolay olmadı, robotlar da hala insanlar kadar hata yapıyor ve düşüyor. Atlas takım lideri Scott Kuindersma, “Bence bu, robotiğin keyiflerinden biri, gerçekten zor sorunları çözüyor olmamız ve bununla birlikte yol boyunca kaçınılmaz hayal kırıklıkları da gelmesi.” diyor. 

YORUMLAR