Boston Dynamics Yeni Robot Stretch’i Tanıttı

Boston Dynamics’in yeni robotu Stretch, saatte 800 kutu taşıma kapasitesine sahip. Malzeme taşıma gibi görevlerde insanların yerini alabilir.

8 saat 800 koli taşır
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Boston Dynamics, yeni robotunu dünyaya tanıttı. Kutuları ve diğer hacimli ürünleri kolayca taşıyabilen Stretch, depo çalışanları için işleyişi hızlandırmayı vaat ediyor. Spot ve Atlas adlı kardeşlerinin aksine insansı veya hayvansı özellikleriyle öne çıkmıyor. Şu ana kadar herhangi bir dansın da öznesi olmadı. Yeni robot, her şeyden önce işlevselliğe dayanıyor. Sağlam bir tabanı, hareket etmesini sağlayan birkaç tekerleği, sensör ve kameralarla donatılmış devasa bir kolu ile tam bir görev robotu. Açıklanan bilgilere göre 23 kg ağırlığa kadar olan kutuları kaldırıp taşıyabiliyor.

boston dynamics atlas spot farklı

Şirket bu yeni çalışmasında hem çoğunlukla uyguladıkları “doğadan ilham alma” çizgilerinin dışına çıktılar hem de fabrikasyon robotların bir adım ilerisine geçtiler. Stretch, geleneksel olarak endüstriyel üretim hatlarında bulunan makinelerin aksine, her şeyden önce hareket kabiliyeti ile öne çıkıyor. Kendi etrafında hareket edip dönebilir ve kutuları çok daha uzak bir mesafeye taşıyabilir. Ekip, Stretch’in yük dolu kamyonları hızlı ve güvenli bir şekilde boşaltmasından gururla bahsediyor. 

Boston Dynamics’in iş geliştirme başkan yardımcısı  Michael Perry, The Verge’e: “Bu sistemle ilgili heyecan verici olan şey bu: Otomasyon altyapısı olmayan ortamlara otomasyon sağlayabilir.” dedi. Şirkete göre Stretch , uzun ömürlü pili sayesinde saatte 800 kutu taşıyabiliyor ve sekiz saate kadar çalışabiliyor. Onu insanlardan ayıran en önemli yönleri yorulmaması, eğitime gerek duymaması, daha güçlü ve hızlı olması. Dynamics, Stretch’in sadece birkaç saatlik bir eğitimle herkes tarafından kullanılabileceğini iddia ediyor. 

Şirket, henüz otomatik sistem kurmamış şirketlere hitap etmek istiyor. Bu da dünya genelindeki fabrikaların %80’ine tekabül ediyor. 

YORUMLAR