Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot, Çamaşırları Kaldırıyor Ve Yeni Koluyla Bahçeye Çıkma Eğiliminde

Boston Dynamics'in ünlü robot köpeği Spot’un artık çamaşır veya bahçe bakımı gibi farklı görevleri yerine getirmesine izin veren bir kolu var.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerikan robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in en çok tanınan tasarımlarından birisi Spot isimli robot köpektir. Şimdiye kadar kapı açtığı, dans ettiği veya sadece yürüdüğü videolarıyla milyonlarca görüntülenmeye ulaşmıştı. Spot’un artık yeni bir programlama ara yüzü ve robotik kolu var. Bu sayede farklı görevler de üstlenebiliyor.  

Şirket, Spot’un en son yeniliğini sunduğu bir video yayınladı. Videoda Spot’un yeni robotik koluyla nesneleri nasıl kavradığını görebilirsiniz. Bu robot, diğerlerinin yanı sıra kirli kıyafetleri toplayabilir, su musluklarını açabilir ve tutarak yapılacak birçok farklı etkinlikte kendine yer bulabilir.  

Bahçe İşleri ve Boyama

Hemen ön kısma monte edilen yeni koluyla fidan dikmek için toprakta yer açıp fidanı yerleştirebildiği görülen Spot’un bahçe işlerinde de yardımcı olabileceği çok açık. Ayrıca fazla ağır olmamak kaydıyla tutabildiği ağırlıkları da sürükleyebildiği gösterilen robotumuz tebeşirle yazı dahi yazabiliyor.  Artık daha da eğlenceli olan Spot, eklenen son koluyla birlikte motor becerilerini şimdiye kadarki en iyi hale getirdi.  Tasarımcıları, erişiminin neredeyse sınırsız hale geldiğini söylüyor. 

Yeni Arayüz

Öte yandan şirket, videoda gösterilen davranışın otonomi ve kullanıcı uygulamalarını destekleyen mobil manipülasyon için yeni bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) ve kullanıcıların uzaktan işlem yapmasına olanak tanıyan bir tablet kullanılarak programlandığına da dikkat çekti.

YORUMLAR