Dikey Tarım Girişimi Bowery, 300 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD’nin en büyük modern dikey tarım şirketi Bowery, 300 milyon dolar değerindeki yatırımını duyurdu.

modern dikey tarım bowery
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2015 yılında New York’da kurulan Bowery Farming, son yatırım turunu 300 milyon dolarlık fon ile kapattı. Bu rakam, sektör özelinde, tarihin en büyük yatırımı oldu. Fidelity Management & Research Company liderliğinde yönetilen turda GV, General Catalyst, GGV Capital, Temasek, Groupe Artémis, Amplo ve Gaingels de vardı. İlgi çekici olan kısım ise yatırım turunda saydığımız şirketlerin yanı sıra  Lewis Hamilton, Chris Paul, Natalie Portman, José Andrés ve Justin Timberlake gibi ünlü isimlerin de bulunması. 

Bowery’nin bu ilginç yatırım turu, şirkete 2.3 milyar dolarlık değere yükseltti ve toplam yatırım gelirini 472 milyon dolara taşıdı. 

Şirket, elde edilen yeni geliri kendi teknolojilerini geliştirmek ve küresel hizmet alanını genişletmek için kullanacaklarını açıkladı. İki alan için de AR-GE çalışmalarına ve yatırımlarına başlayacaklarını vurguladılar. 

Girişimin CEO’su Irving Fain yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yatırım sadece genişlememizi devam ettirmekle kalmayacak. Ürün sahiplerine sunduğumuz ve yaptığımız işin merkezinde olan teknolojiler de yine yatırım sayesinde gelişecek. Yeni çözüm yolları için kritik önem taşıyan ihtiyaçlar da yatırımdan faydalanacak.

Dikey Tarım Neden Gerekli? 

Dikey tarım, geleneksele aykırı şekilde yani şehirlerde veya şehir yakınlarında mahsul yetiştirilmesi üzerine gelişen bir sektör ve Bowery, bunun ABD’deki en önemli temsilcisi. Bu tarz girişimler artan gıda talebini sürdürülebilir bir şekilde karşılamanın yollarından biri olarak öne çıkıyor.  Küresel nüfus artışını düşündüğümüzde, dünyanın geleneksel çiftlikleri için arazi açmadan daha fazla gıda üretim yollarına ihtiyaç duyduğu konusunda anlaşabiliriz. 

New Jersey ve Maryland’de iki ticari dikey çiftliği olan ve satış yapan Bowery Farming’in CEO’su ve kurucusu Fain, “BM’ye göre önümüzdeki 30 yıl içinde% 50-70 daha fazla yiyeceğe ihtiyacımız olacak” diyor. Dikey tarım veya iç mekan çiftçiliği bu küresel sorunun tek cevabı olmasa da çözümün en güçlü parçalarından birisi. 

YORUMLAR