Haftanın Girişimcisi: Brian Acton

Telefonunuzda muhtemelen en çok kullandığınız uygulama WhatsApp veya son dönemde popüler olan Signal’dir. Çevrim içi iletişimde adeta bir devrim yaratan Brian Acton’un başarı hikayesine yakından bakıyoruz.

whatsapp kurucusu brian acton kariyer
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Brian Acton, WhatsApp’ın ve Signal’in kurucu ortağı olan Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısı. Birçok Amerikalı girişimci gibi Stanford mezunu ve inişli çıkışlı kariyerinde her zaman başarıya ulaştı. Yazımızda başarı noktasında yaşadığı kırılma noktalarına yakından bakacağız. 

Michiganlı İşçi Ailenin Çocuğu: Brian Acton

Brian Acton, 17 Şubat 1972’de ABD’nin Michigan eyaletinde dünyaya geldi. İşçi sınıfı bir ailenin içine doğan Brian, küçük yaşından beri annesini kendine örnek aldı. Bir nakliye şirketi kuran annesi, ona her zaman kendi işini kurmasını tavsiye etti. 

Çocukluğu Michigan’da geçen Brian, Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu. Öncesinde ise Central Florida Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitim almıştı. 

Sıfırdan İnşa Edilen Kariyer

Brian Acton, kariyerine 1992 yılında ve sıfırdan başladı. İlk olarak Rockwell International’da sistem yöneticisi olarak çalıştı. Daha sonra Adobe ve Apple gibi şirketlerde mühendis olarak işe başladı. 1996 yılında ise Yahoo tarafından işe alındı. Şirketin 44. çalışanı oldu. 98 yılında gelecekteki ortağı Jan Koum da Yahoo’da işe başladı. Bu ikili uzun süre birlikte çalışacakları girişimlerini, Whatsapp’ı, kurdu. 

İlk Yanlış Yatırım ve Diğer Başvurular

Acton, Yahoo’da çalışırken  Dot-Com Bubble’a yatırım yaptı. Bulunduğu yerden daha yüksekeğe çıkmak ve kendi işini yapma isteğinin ilk somut hamlesi olarak bu olayı gösterebiliriz. Ne var ki bu yatırım ona milyonlarca dolar kaybettirdi. 2007’de yakın arkadaşı Jan Koum ile birlikte Yahoo’dan ayrıldı ve neredeyse bir yıl boyunca Güney Amerika’yı gezdi. 

Facebook’un Reddi ve WhatsApp

İki arkadaş birlikte Facebook’a iş başvurusunda bulundu ancak her ikisi de reddedildi. 2009 yılına geldiklerinde  Jan Koum, arkadaşı Alex Fishman’ı ziyaret etti ve bu buluşma bir uygulama geliştirmeyi planlarının başlangıcı oldu. Bir hafta sonra, doğum gününde, Whatsapp kuruldu. Günlük iletişim uygulaması olarak kullanılmasını hedefledikleri için marka ismini de günlük bir dilden alan ikili başarının kapısını araladıklarının farkında değildi. 

WhatsApp’ın Facebook’a Devri

Acton, WhatsApp’ı 2014 yılında Facebook’a sattı. 22 milyar dolarlık satışın ardından Forbes’a verdiği röportajda satışın arka planını anlatan girişimci Zuckerberg’i cesaretlendiren olayın Google’ın şirkete yaptığı ziyaret olduğunu söyledi: “Bir sürü parayla geldi ve reddedemeyeceğimiz bir teklif yaptı.”  

Satış işlemleri gerçekleştirilirken veri sistemlerinin birleştirilmesi gibi teknik işlemlere o kadar yoğunlaşıldı ki kimse para kazanma kısmına dikkat edemedi.  Satın alma işleminden 18 ay sonra WhatsApp, hesapları Facebook’a bağlayarak gizlilik politikasını güncelledi. Avrupa Komisyonu, birleşme onay sürecinde yanlış veri verilmesi gerçeğini tespit etti. Ve şirket 110 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Karışık devir sürecinde pek de üzerinde durulmayan bir konu vardı: Kuruculara satın alma işleminden sonraki beş yıl boyunca ücretsiz bir iş sözü verilmesi. Ne var ki Acton, 850 milyon dolar kaybettikten sonra şirketten ayrıldı. Girişimci o günleri anarken, “Sonunda şirketimi sattım… Kullanıcılarımın mahremiyetini sattım ve her gün bununla yaşıyorum.” der. 

Şu anda kâr amacı gütmeyen iletişim markası Signal’e yoğunlaşmış durumda. Alışveriş yapmanıza dahi izin veren ancak ilk uygulaması kadar popüler olmayan Signal, WhatsApp’da tutamadığı tüm idealleri takip ettiği mecra.  

Brian Acton Nasıl Biri?

Brian Acton, ahlaki ve etik kurallara elinden geldiğince bağlı kalmaya çalıştığını söyleyen girişimcilerden biri. Eşi Tegan Acton ile birlikte 2014 yılında “Sunlight Giving” adlı bir aile vakfı kurdu. Bu vakıf, 0-5 yaş grubu arasında çocuğu olan düşük gelirli ailelere temel hizmetlerle yardım etmeye adandı.  Acton vakfın sekreteri ve saymanı olarak görev yaparken, Tegan ise başkanı olarak görev yapıyor. 

YORUMLAR