Haftanın Girişimcisi: Airbnb’nin Kurucularından Brian Chesky

Her girişimci teknoloji merakıyla dünyaya gelmiyor. Önemli olan içlerinde taşıdıkları girişimci ruhu. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, dünyaca ünlü girişimlerini hayata geçirmeden önce teknoloji hakkında çok az şey biliyordu. Yakından inceleyelim.

airbnb kurucusu chesky
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Endüstri tasarımı eğitimi alan bir Amerikalının nasıl dünyaca ünlü bir girişimin kurucusu olduğunu biliyor musunuz? Bu hafta, Brian Chesky’nin hayatına yakından bakıp milyonlarca dolarlık bir girişime dönüşen ve onu Silikon Vadisi sahnesindeki en etkili oyunculardan biri yapan fikri nasıl bulduğunu öğreneceğiz.

İşte  Airbnb’nin kurucularından Brian Chesky’nin hikayesi. 

New York-1981 

Brian Chesky, 1981 Ağustos’unda New York’un Niskayuna kasabasında, Polonya asıllı bir baba ve İtalyan kökenli annesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi ve burada büyüdü. Ebeveynleri Robert H. Chesky ve Deborah Chesky sosyal hizmet uzmanıydı. Daha sonra Allison adındaki kız kardeşi de aralarına katıldı. 

Şimdiden söyleyelim, girişimciler arasında spor yapmaya en düşkün isim Chesky olabilir. Çocukluğundan beri sporla ilgilenir özellikle hokeyi çok sever. Nike ayakkabılarını spor sevgisi ile ilişkilendirsek de bunlar üzerinde yaptığı yeni tasarımlar çizim sevgisini ayrıca geliştirmiştir. Daha sonraları yönü mimariye kayacak ve endüstri tasarımı eğitimi alacak. 

Bu haftaki girişimcimiz, diğerlerinden gerçekten biraz farklı. Birçok girişimci ilk gençliğinde hatta çocukluğunda, ileride ne yapacağına dair bir not bırakıyor. Brian’ın ise mezuniyet albümünde arkadaşı Jerry tarafından hatıra olarak yazılan not şu: “Eminim ki hiç kendimden değilim”. Kendisi bunu her ne kadar komik bulsa da babası hiç de öyle bulmayıp gördüğünde sinirlenmiş.

Ortağı Joe Gebbia ile Tanışması

1999 yılında Chesky, Rhode Island Tasarım Okulu’na girdi. Endüstriyel tasarım okudu ve yerel buz hokeyi takımının kaptanı oldu. Daha sonra Airbnb’y birlikte kuracağı ortağı Joe Gebbia ile burada tanıştı. 

Üniversite yıllarında girişim planları yaptığını söyleyemeyiz. Chesky 20’li yaşlarının başındayken vücut geliştirmeyle ciddi şekilde ilgileniyordu. Hatta hala 16 inç pazısı olduğunu iddia ediyor.

2004 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Joe, Brian’ı bir kenara çekip şunları söyler: “Gitmeden önce sana bir şey söyleyeceğim. Bir gün sen ve ben kendi şirketimizi açacağız ve onlar bunun hakkında bir kitap yazacaklar.”  Bu konuşmadan çok  da uzak olmayan bir tarihte, 2008 yılında, Airbnb kurulacak. 2014’te ise ünlü dergi Fast Company , Brian Chesky’yi şöyle tanımlayacak: “Eski hokey oyuncusu ve 16 inçlik pazılı vücut geliştiricisi, farkında olmadan dikkat çekiyor. Göz kamaştırıcı gülümsemesi ve çıkık burnu ile kelimenin tam anlamıyla size odaklanır. Chesky sadece kafasını muhataba çevirmekle kalmaz, oturduğu sandalyeyi döndürür ve doğrudan gözlere bakar.” 

2015 yılında ise Time dergisinin “yılın en etkili 100 kişisi” listesinde yer alacak.

Airbnb Fikri ve Kuruluş 

Rhode Island Tasarım Okulu’ndan mezun olduktan sonra Chesky, uzmanlık alanında çalışmak için Los Angeles’a gitti. Daha sonra yakın arkadaşı Gebbia ile San Francisco’ya taşındı. 2007 yılında, katılım için yerel otellerdeki tüm odaların satıldığı büyük bir tasarım konferansı düzenlendi. Kiralarını ödemekte zorlanan ikili, konferansın konuklarına para karşılığı dairelerini kiralamaya karar verdi. Gebbia, buradan yola çıkarak Brian’a yeni bir fikirle gitti: Kalacak yeri olmayanlar için kısa süreli bir kiralama hizmeti geliştirebilirlerdi.  

Gebbia’nin getirdiği fikir Brian’ın da aklına yattı ve 2008 yılında, üçüncü ortakları Nathan Blecharzyk ile birlikte o zamanlar Airbedandbreakfast.com olarak adlandırılan girişimlerini başlattılar. Harvard mezunu ve teknik mimar Nathan Blecharczyk, Brian Chesky ve Joe Gebbia, işte çekirdek ekip. Kurucuların her biri farklı bir görev üstlendi ve liderlik görevi Chesky’ye bırakıldı.  Airbnb’yi finanse etmeye çalışırken biriktirdikleri kredi kartı borcunu ödemek için başkanlık seçimleri sırasında “Obama O’s” ve “Cap’n McCain’s” adlı tahıl gevrekleri satmaya başladılar. Bu işte de başarılı oldular ve Airbnb’yi devam ettirmek için 30 bin dolar topladılar.

Girişimleri beklediklerinden de büyük bir ilgi görüp hızla büyüdü ve benzeri atılımlara da öncülük ederek yeni bir sektör yarattı. Brian Chesky, kendi şaşkınlıklarını şu şekilde dile getirir: “Yeni bir ekonomiye katıldığımız fikrini hiç düşünmedik. Biz sadece kendi sorunumuzu çözmeye çalışıyorduk. Kendi sorunumuzu çözdükten sonra, birçok insanın bunu istediğini fark ettik.

2008’den beri Airbnb yalnızca adını kısaltmakla kalmadı, operasyonlarını da genişletti. 2021 yılında Airbnb’ye kayıtlı 2,9 milyon ev sahibi, 7 milyon üyesi var. Aktif olarak 220 ülke ve 100 bin şehirde Airbnb hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.  Şirket değeri 2015’te 20 milyar dolardı; son pandemi salgınına rağmen 2021’e 100 milyar doları aştı. Aynı yıl ABD Başkanı Barack Obama onu Küresel Girişimcilik Elçisi olarak atadı. 

Girişimin bu denli başarılı olmasının sebeplerinin başında  geliştiricilerin fikirlerinden ziyade müşterilerine ve ihtiyaç duydukları hizmetlere daha fazla önem vermesi gelir. Örneğin, 2011 yılında Chesky, sakinlerden gelen şikayetleri ele almak için 24 saat yardım hattı hizmeti sunulacağını ve hırsızlık veya vandalizm durumunda ek personel desteği verileceğini duyurdu.

Nasıl Biri?

Chesky, 2015 yılından beri en zengin girişimciler arasında. Airbnb’yi birlikte kurduğu üç arkadaşıyla birlikte servetlerinin %50’sinden fazlasını Warren Buffett ve Bill ve Melinda Gates tarafından başlatılan hayırsever bir girişim olan Giving Pledge’e bağışlama sözü verdi.

Onunla tanışan insanlar genellikle cesur ve iyi bir hikaye anlatıcısı olduğunu dile getiriyor. 

Genç girişimci, 2014 yılında Tinder üzerinden tanıştığı sanatçı sevgilisi Elissa Patel ile mutlu bir ilişki yaşıyor. Çift uzun süredir her hafta birlikte yoga yapıyor ve Airbnb üzerinden San Francisco’nun farklı yerlerinde yaşıyorlar. Dünyayı gezmek, seyahat merakı ikisinin de en sevdiği hobiler arasında. 

Girişimci Tavsiyesi

“Bir şirket açtığınız zaman, bu bilimden çok sanattır çünkü tamamen bilinmezdir. Gündemde olan problemleri çözmeye çalışmak yerine, sizin için son derece kişisel olan problemleri çözmeye çalışın. Sıradan bir insansanız ve sadece kendi probleminizi çözerseniz, milyonlarca insanın da problemini çözmüş olabilirsiniz.” –BRIAN CHESKY

E YANİ?
Brian Chesky, üniversitede endüstriyel tasarım okudu, hokey ve vücut geliştirme ile uğraştı. Şimdiyse çifte rezervasyon yapılan otellerden doğan bir fikri, milyarlarca dolarlık bir girişime dönüştürdü ve Silikon Vadisi’nin kilit oyuncularından biri haline geldi. Onun başarısı da basit bir fikrin müşteri odaklı düşünceyle geliştirilmesi sonucu başarıyı yakaladı. Güzel fikir, iyi hikaye anlatıcılığı ile birleştiğinde hem pratik hem de ilgi çekici olduğu için geri dönüşleri çok olumludur. 3 ortağın kurduğu şirketin başarısı ve istikrarı da hizmet gelişiminin yanında CEO Chesky’nin liderliği ile de doğrudan bağlantılı. Onun hikayesi, uzun vadeli girişimlerin halkın ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini de tekrar göstermiş oldu. Aslında önemli olan da bu ihtiyaçları girişime dönüştürme yaratıcılığı ve de cesareti.
YORUMLAR