BTK, Türkiye’deki Mobil Abone Sayısını Açıkladı

Türkiye’deki mobil abone sayıları giderek yükselmeye devam ediyor. Sayılar BTK tarafından güncel bir şekilde paylaşıldı.

btk
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni raporlar yayımladı. Raporlara göre koronavirüs salgını döneminde en yüksek büyüme elde eden sektörler arasında elektronik haberleşmenin yer aldığı ortaya çıktı.

Kişilerin genişbant internet başta olmak üzere farklı hizmet türlerine gösterdikleri talep artarken, işletmeciler yatırımlarına ara vermeden kaliteli hizmet sunabilmek için devam ettiler.

Geçtiğimiz yıl operatör gelirlerinde ise %15’in üzerinde talep olduğu ortaya çıktı. Yatırımlar ise bu oranın neredeyse iki katını buldu. Mevzu bahis talepler, sorunsuz bir şekilde karşılanabildi. Yılın ilk çeyreğinde ise gelirler ve yatırımlardaki büyümeler devam etti.

Genişbant İnternet Abone Sayısı 83,9 Milyon

Salgın sürecinde günlük aktivitelerin birçoğu internet üzerinden yapılabilirken bu durum mobil ve sabit internet abone sayısını ve kullanım oranlarını da artırdı.

Yılın ilk çeyreklik döneminde genişbant internet abone sayısı 17,1 milyonu sabit ve 66,8 milyonu mobil olmak üzere toplam 83,9 milyon oldu.

Salgının başladığı 2020 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslama yapıldığı zaman yıllık internet abone sayısında %8’lik bir artış gözlemlendi. Veri kullanımı açısından yılın ilk çeyreğinde sabit abonelerin aylık kullanımları 197 gigabaytı geçti. Mobil kısmında ise ortalama 9,8 gigabayt ortaya çıktı. Verilerin büyük çoğunluğunun ise görüntülü görüşme sunan uygulamalardan elde edildiği not edildi.

YORUMLAR