Bulut Bilişim Nedir?

Kurumlar ve kişiler tarafından sıkça tercih edilen bulut bilişim, verileri saklayarak işlemlerin üzerinde yapıldığı bir teknoloji olarak öne çıkıyor.

bulut bilişim, bulut teknoloji
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bulut bilişim, birbirinden farklı hizmetlerin internet ortamında sizlere sunulması anlamına gelir. Altyapılar bu hizmetlerden yalnızca bazıları olarak öne çıkar. Verilerinizi sabit sürücüde ya da yerel depolama cihazlarında tutmak yerine, bulut teknolojisi sayesinde uzak bir sunucuda tutabilmeniz mümkündür. Bulut teknolojileri, internete erişim sağlayabildiğiniz tüm noktalarda ve cihazlarda verilerinize erişebilmenizi sağlar.

bulut teknolojisi, bulut bilişim, bulut depolama

Maliyet tasarrufu, hız, verimlilik, güvenlik ve yüksek performans gibi farklı sebeplerden dolayı günümüzde birçok kişi ve kurum bu teknolojiden aktif bir şekilde yararlanıyor. Bulut bilişim, erişilmiş bilgilerin uzak ve sanal sunucularda bulunmasından dolayı bu şekilde adlandırılır. Bulut bilişim sunan firmalar, kullanıcıların dosyaları ve uygulamalarını uzak sunucularda depolayarak internet üzerinden onlara erişebilmelerine imkan tanır.

Kullanıcıların erişim sağlayabilmek için belirli yerlerde olmasının gerekliliği yoktur. Veriler istenen her an erişilebilir haldedir. Bu teknoloji sayesinde veri işlenmesi, hesaplanması ve depolanması gibi ağır işleri kendi sisteminizi yormadan uzak sunucuda yapabilirsiniz.

Bahsedilen uzak sunucular, gündelik bilgisayarlarınız ile karşılaştırılamayacak düzeyde donanıma sahiptir. Bulut, kendi içerisinde konumlarına bağlı olarak public, private ve hybrid olarak kategorilendirilir. Bulut teknolojisinde yer alan sunucular sanallaştırma adı verilen teknolojiden destek alırlar. Böylelikle kişiler için gereken işlemlerin tamamı sunucuların arasındaki kaynaklarda paylaştırılır. ‘’Genel’’ bulut türü kullanıyorsanız sunucunuz gerçek bir sunucu olmaz. Bu sebeple, işlemleriniz farklı sunucular arasında paylaştırılır.

Bulut Servisleri Nelerdir?

SaaS (Software as a Service / Servis Olarak Yazılım): Yazılımın müşterilere ücretli ya da ücretsiz tahsis edilmesini ifade eder. Bu durumu şu şekilde düşünebilirsiniz: Bulut teknolojisinin yaygın olmadığı zamanlarda ve olmadığı süreçlerde çoğu uygulama masaüstü uygulaması olarak tasarlanıyordu. Bir uygulamayı bilgisayarınıza indirir ve kullanmaya başlardınız. Örneğin, Microsoft Office yazılımlarını bilgisayarınıza indirerek kullandığınızı düşünebilirsiniz. Fakat SaaS bulut türüyle eskiden masaüstüne indirdiğiniz uygulamaları bilgisayarınıza indirmeden tarayıcılarınız üzerinden kullanabilirsiniz.

bulut depolama, bulut bilişim

IaaS (Infrastructure as a Service / Servis Olarak Altyapı): IP tabanlı uzak sunucuya bağlanma hizmeti olarak öne çıkar. IaaS ile kiraladığınız sunucuyu kendi bilgisayarınız gibi onun altyapısını kullanarak işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin, bir iş için depolama alanı ihtiyacınız ortaya çıktıysa ve buna yetecek alanınız bulunmuyorsa IaaS bu noktada devreye girer.

PaaS (Platform as a Service / Servis Olarak Platform): Üç bulut teknolojisi arasındaki en kompleks ve karmaşık olanıdır. SaaS hizmetlerinin tersine bu hizmetlerde yazılımları kullanmak yerine kendiniz oluşturmaya başlayabiliyorsunuz. Siz de bir uygulama yazmak istiyorsanız ve bu uygulamanın bilgisayarlara indirilmeden kullanılmasını istiyorsanız PaaS doğru bir tercih olabilir.

Bulut Bilişimin Avantajları Nelerdir?

Bütün sektörlerden şirketlere, herhangi bir cihazdaki yazılımın indirilen bir uygulama ya da tarayıcı aracılığıyla kullanılması gibi imkanlar sağlar. Kullanıcılar dosyalarını ve özel ayarlarını sorunsuzca farklı cihazlara taşıyabilirler. Bulut bilişim, birden fazla cihazdaki dosyalara erişimden daha fazlasını sizlere sunar.

bulut bilişim, bulut teknolojisi

Bulut bilişim hizmetleriyle kullanıcılar, e-postalarını istedikleri bilgisayardan kontrol edebilir ve Dropbox ile Google Drive gibi hizmetleri de kullanarak dosyalarını depolayabilirler. Bulut teknolojileri aynı zamanda kullanıcıların müzik, fotoğraf, video ve diğer özel dosyalarını yedekleyebilmelerini de sağlar.

Büyük işletmelerde maliyetten belirgin bir tasarruf imkanı sunar. Bulut, yaygın bir teknoloji haline gelmeden önce şirketlerin maliyetli bir şekilde sunucu yönetimi sistemleri ve altyapılarını kurmaları gerekiyordu. Bu durum beraberinde çalışanların sunucu eğitimi alması zorunluluğunu da getiriyordu. Bireysel ve kurumsal faydaları bir hayli fazla olan bulut teknolojilerini doğru şekilde seçtikten sonra işlevsel özelliklerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

E YANİ?
Bireysel veya kurumsal olarak bulut teknolojilerinden yararlanmak istiyorsanız avantajlarını ve dezavantajlarını doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra sistemin güvenlik açısından oluşturabileceği riskleri de doğru şekilde ortaya çıkarmalısınız. Uygun şekilde kullanıldığı zaman kişilere ve kurumlara büyük verimlilik sunan bulut bilişim, önümüzdeki yıllarda da popülerliğini sürdürecek gibi gözüküyor.
YORUMLAR