Yeni Nesil Bankacılık Girişimi Bunq Unicorn Oldu

Sponsorsuz geçen on yılın ardından fintech girişimi Bunq, finansman turunda milyarlarca dolar kazandı.

yeni nesil banka
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kuruluşundan bu yana, Bunq yatırımcı desteği olmadan finanse edilen bir banka girişimidir. Şimdi yatırımcı Pollen Street ile yeni bir sermaye üzerinde anlaştı, değerlemesi 1,6 milyar Euro’ya yükseldi ve unicorn girişimler arasına katıldı. 

Bunq, 2012 yılında Hollandalı girişimci Ali Niknam tarafından geleneksel bankalara bir alternatif sunmak amacıyla kuruldu. Kuruluşundan bu yana her yıl zarar eden şirket, son gelen haberlere göre  1 milyar Euro’dan fazla yatırım aldı. Bunq ayrıca şirketin bu ay ilk kez kar ettiğini de yazıyor. İnternet bankası bu yıl yapısal bazda bile kırılmayı bekliyor. 

Şirket, bu yılın başlarında, dijital bankacılık platformunun 2020’de bildirdiği miktarın yaklaşık iki katı olan kullanıcı mevduatlarında 1 milyar Euro’ya ulaşmayı başardı. Şirket şu anda tüm AB ülkelerinde ve Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler sunuyor.

Bunq, İngiliz özel sermaye şirketi Pollen Street Capital ile yaptığı anlaşmayı resmi olarak duyurdu. Basın açıklaması, anlaşmanın nasıl bir araya getirildiğini tam olarak söylemiyor. Bununla birlikte, yatırımdaki aslan payının bir sermaye enjeksiyonu ile ilgili olmadığı açık. 

YORUMLAR