Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Pazarlama, son yıllarda gerçek bir devrim geçirdi. Yeni teknolojilerle giderek daha fazla birbirine bağlanan bir dünyada, şirketler hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak birden fazla iletişim kanalında kampanyalar geliştirdiler. Bütünleşik pazarlama işte bu çok kanallı içeriklerin birleştirilmesi ve birbirine bağlanması anlamını taşır.

entegre pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bütünleşik pazarlama tüketiciye tutarlı bir marka deneyimi sunmak için tüm iletişim kanallarını birleştirme ve entegre etme ihtiyacını savunan bir pazarlama yaklaşımıdır.  Bu temel fonksiyonu sebebiyle entegre pazarlama olarak da anılır ve küresel marka fikrini güçlendiren entegre mesajlar oluşturmaya odaklanır. Diğer bir deyişle bütünleşik pazarlama, şirketlerin iletmek istedikleri mesajı tüm kanallarda pekiştirerek markalaşmaya destek olmalarıdır. Yani bahsedilen entegrasyon aynı reklamın tüm kanallarda yayınlanması anlamına gelmez. Tüm kanallar, ortak mesajı güçlendirmek gereğine atıfta bulunur ve bir marka hikayesi oluşturmaya yardımcı olur. 

Bütünleşik Pazarlama Kanalları

Entegre pazarlama kampanyalarında kullanılan iletişim kanalları hem geleneksel hem de yeni medyayı içerebilir. Geleneksel medya, gazeteler, reklam panoları veya toplu taşıma gibi basılı reklamların yanı sıra posta listeleri, radyo ve televizyon reklamlarından oluşur. Yeni medya, web siteleri, e-posta ve sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi iletişim dahil olmak üzere mesajlaşma ile ilgili teknolojileri ifade eder. Yeni görüntülü reklamlar genellikle kısa mesajları, podcast’leri ve diğer yüksek teknoloji araçlarını içerir. 

Bu yazımızda bütünleşik pazarlamanın özelliklerini, etkili pazarlama stratejinin nasıl oluşturulacağını anlatacağız. 

Bütünleşik Pazarlama Planı Aşamaları

Bütünleşik pazarlamanın başarısını veya başarısızlığı tek bir açıdan veya yönden tanımlanamaz. Sihirli bir formülü yoktur ve pazarlamayı entegre etmek göründüğünden çok daha zor olabilir. Yine de bütünleşik pazarlama planı kampanyalarınızın sonuçlarını optimize etmek için izlemeniz gereken birkaç farklı aşama vardır. 

Entegre pazarlama planının ilk aşaması, hedef kitlemizi inceleyeceğimiz geleneksel pazar analizinden geçer. Bu noktada şu soruları kendimize sormamız gerek:

  • Müşterilerimizin kim olduğunu biliyor muyuz?
  • Ne istiyorlar? 
  • Ürünlerimizle ilgili algı nedir?

Bu soruları yanıtlayarak markamızın nasıl konumlandığını ve kullanıcıların markaya yönelik algısını belirleyeceğiz. Müşterilerin bizi nasıl algılamasını istiyoruz? Nerede olduğumuzu zaten biliyoruz. Peki nereye gitmek istiyoruz?  Pazarlama ekibi, bu gibi sorular ile belirlenen hedefe  ulaşmak için küresel bir strateji hazırlayabilir. İletişim stratejisinin amacı, iletmek istediğimiz değerlerle uyumlu bir mesajı tüketicinin zihnine sokmaktan başka bir şey değildir. Bütünleşik pazarlamada, tutarlılık verimliliğe sebep olur. 

Pazarlama planını uygulamaya koyma zamanı! Mesajın her duruma ve ihtiyaca uyum sağlaması gerektiğini unutmayın. Örneğin Ramazan Bayramında birçok marka, aile ve bayram mesajı vermek istiyor ancak bu kampanyanın bayram biter bitmez değiştirilmesi gerekiyor. 

Farklı iletişim kanallarının entegre bir mesaj paylaşmasının yeterli olmadığını asla unutmayın! İşletmenin her departmanı, iletmek istediğiniz değerlerle ve ilkelerle bütünleşik olmalıdır. Böylece müşterilerle doğrudan temas halinde olan tüm çalışanlar müşterilerin sizi tanımladığı değerleri iletecektir. 

Günümüzde geleneksel iletişim kanallarını yeni teknolojilerin mümkün kıldığı kanallarla bütünleştirmek önemlidir. Sorunsa  entegrasyona öncülük edecek profesyonellerin eksikliği. 

Bütünleşik Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Daha Fazla Marka Değeri

Pazarda iyi konumlanmış bir marka, tüm organizasyonun odaklandığı ve aynı amaçla çalıştığı markadır. Müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler, satış, lojistik ve pazarlama ile entegre hizmet departmanları, pazarlama ile birlikte çalışan pazar istihbaratı gibi kollar daha fazla müşteri çekmenin yanında markanın değerine ilişkin algılarını doğrudan etkiler. Marka hikayenizi veya kampanyanızı farklı ortam ve platformlarda tutarlı ifadelerle ve yaratıcı şekillerde paylaşırsanız daha iyi bir marka bilinirliğini oluşturursunuz. Böylece,  potansiyel müşterilerin aynı mesajı görme veya duyma sayısını artırarak kampanya temalarını güçlendirirsiniz. 

Daha İyi Kabul

Bir kuruluş ürün veya hizmeti sunarken yaptığı hatalar nedeniyle fırsatlarını ne sıklıkla kaybeder? Hataların ortadan kaldırılması için tam da bu bilgiye sahip olmaları gerekir.

İdealde tüm müşteri reddetme faktörleri incelenir ve ekip bu sorunları hızlı bir şekilde çözmek için çalışır, bu ancak entegrasyon olduğunda mümkündür. 

Müşteri Sadakati

Uyumlu ekipler daha hızlı çalışabilir ve daha iyi hizmetler sunabilir, bu da müşterileri çekmeyi ve elde tutmayı artırır. Dolayısıyla sadakat, doğrudan bir fayda olduğu gibi entegre pazarlamanın en belirgin faydalarından biri olarak kabul edilebilir. Ayrıca iletişim araçlarını ve mesajlaşmayı bir araya getirdiğinizde, pazarlama etkinliğini artırmış olursunuz. Bir müşterinin yolculuğu ne kadar birleşik ve planlı olursa satış ve marka bağlılığı olasılığı o kadar yüksek olur .  

Müşteri Çekme Gücü

Bir markayla iyi deneyime sahip sadık müşteriler, onun ağdaki gerçek sözcüleridir. Çok sayıda hayrana sahip olmak, markaya daha fazla cazibe ve dönüşüm gücü verir. Şunu da gözden kaçırmayın, iyi bir tavsiye birçok reklamdan daha değerlidir!

3 Bütünleşik Pazarlama Kampanyası

Bu pazarlama türünü uygulayan ve iyi sonuçlar elde eden birçok marka var. çünkü farklı araçlarla koordine edilen bir strateji uygulayarak daha geniş bir erişim elde ediyorlar ve bu da iletmek istedikleri mesajın daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bütünleşik pazarlamayı kullanan 4 farklı markanın kampanya örneklerini aşağıda sıraladık:

Dove

Dove markası, hedef kitlelerine yansıtıcı ve motive edici bir mesaj taşıdıkları ve birden fazla kişiyi elde tutmalarını sağladığı için kampanyalarında elde ettiği başarı ile karakterize edilmiştir. Bu başarı, büyük ölçüde markanın özünü halka sunmak için çeşitli medyaların entegre edilmesi ve koordineli kullanımı ile sağlanmıştır. 

Markanın bütünleşik pazarlama kampanyalarından birini örnek göstereceğiz. Mağazaların giriş kapılarını “güzel” ve “ne güzel ne çirkin” afişlerini asan marka, hangi kapıdan girecekleri tercihini müşterilerine bıraktı. Görünüş itibariyle çok basit olan bu kampanya diğer birçok benzeri marka tarafından değil Dove tarafından kullanıldı. “Güzel Hissetmek Senin Elinde” kampanyası San Francisco, Şangay, Delhi, Londra ve Sao Paulo’da, kadınların kendi güzellikleri hakkında ne düşündüklerini incelemek için yapıldı ve sonuçlar alındıktan sonra marka, birçok kadını bilinçlendirmek ve hepsinin güzel olduğunu göstermek için videoyu ağlarına yükledi. 

Orkid/Always

Always veya Türkiye’deki ismiyle Orkid’in #LikeAGirl / #KızGibi kampanyası güçlü etkiye sahip bütünleşik pazarlama kampanyalarından biridir. Her zaman yeni nesil tüketicileri hedefleyen bakım markası, ergenlikten gençliğe geçiş yapan kızları destekleyerek marka hedef ve hikayelerine destek olabileceklerini fark etti. 

Orkid’in birlikte çalıştığı reklam ajansı  Leo Burnett Canada’nın CEO’su ve kreatif direktörü Judy John, markanın geleceği olan kızları savunmak için yola çıktıklarını söyledi. Kızların özgüvenlerinin kırılması ve güvensiz hissetmeleri ergenlik dönemlerine rastlar. Bu dönem aynı zamanda Always/Orkid ile tanıştıkları dönemdir de.  Orkid yaratıcı ekibi, aşağılayıcı manada kullanılan “kız gibi” ifadesini aldı ve bunu bir güçlendirme ifadesine dönüştürmek için bütünleşik pazarlama kampanyasını geliştirdi. 

Kampanya televizyon, yazılı basın ve sosyal medyayı kullanıldı ancak #KızGibi‘nin küresel çaptaki en önemli kanalı belgesel yapımcısı Lauren Greenfield tarafından oluşturulan bir video oldu. Bu video, YouTube’da 150’den fazla ülkeden 85 milyondan fazla izlendi. İzlemeden önce, 16 ila 24 yaşındakilerin yüzde 19’u “kız gibi” ile olumlu bir ilişkiye sahipti. İzledikten sonra, yüzde 76’sı artık ifadeyi olumsuz, küçük düşürücü olarak görmemeye başladı. Videoyu izleyen her üç erkekten ikisi, “kız gibi” ifadesini hakaret olarak kullanmadan önce iki kez düşüneceklerini söyledi. Bu kampanya, küresel çapta bir farkındalık yarattı ve  sekiz kategoride D&AD ödülleri kazandı. 

Doritos 

Doritos Akademi’yi hatırlayanınız var mı? 2012 yılında hayata geçirilen ve reklam yüzü olarak Huysuz Virjin’in yer aldığı kampanya Türkiye’deki en başarılı bütünleşik pazarlama örneklerinden biriydi. 

Doritos, bu kampanyasında hayali bir akademi kurup sosyal medya etkinlikleri, promosyon ürünler ve bunun gibi faaliyetlerle hedef kitlesi olan 18-24 yaş arası gençleri etkilemeyi başardı. Doritos Akademi hocalarının adına Twitter hesapları açtılar ve kısa sürede on binlerce takipçiye ulaştılar. Pazarlama ekibinin mükemmel kurgusu gereği hocaların hesaplarından her gün paylaşımlar yapıldı. 

Facebook ve Twitter’dan kampanyalar düzenlemekle kalmayıp Dominos Akademi adına bir web sitesi dahi açtılar. Televizyonda, sosyal medyada, cipslerin üzerinde her yerde Dominos Akademi vardı ve bu tanıtım müşterilerle arasında bir kurmalarını sağladığı gibi satışlarında da doğrudan artış görüldü. 

E YANİ?
Teknolojinin gelişmesi birçok yeni girişim kolunu beraberinde getirmesi gibi geleneksel girişim kollarına olan talep de her zamanki kadar talep görüyor. Zamanın çok hızlı bir şekilde değişmesi rekabeti de artırdı. Bu sebeple, birçok markanın bugünkü konumlanmasını sürdürmesi için bütünleşik pazarlama uygulaması gerekli hale geldi. Şirketler giderek artan bir şekilde halkla etkili ve stratejik bir şekilde iletişim kurmaya odaklanıyor. Çünkü müşterinin alışveriş yolculuğunda “ilişki”nin önemini anladılar ve tüketici deneyimine yönelik stratejilere giderek daha fazla yatırım yapmaya başladılar. İşte tam da bu noktada bütünleşik pazarlama devreye giriyor. Yazımızda, bütünleşik pazarlama kavramını plan aşamasından avantaj ve örneklerine kadar açıkladık. Bu stratejinin faydalarından kendi işletmenize pay biçmek istiyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR