Canalys Raporu: Xiaomi, Dünyanın 2 Numaralı Akıllı Telefon Üreticisi Apple’ı Geride Bıraktı

Xiaomi, bu yıl yaşadığı %83 büyüme sayesinde akıllı telefon üretiminde bugüne kadar dünya lideri olan Samsung'a en yakın konuma ulaştı.

akıllı telefon üreticileri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, ilk kez sıralamanın zirvesine ulaştı. Şimdiye kadar küresel akıllı telefon üretiminde Samsung ve Apple yarışını izliyorduk. Canalys’in son raporuna göre  firma, üçüncü sırayı da aşarak Apple’ı ikincilik tahtından indirdi. 

Listede ikinci sıraya yükselen Xiaomi’nin bu yükselişi  2020’nin son çeyreğinde sevkiyatlarda %83’lük büyüme sağlamasıyla gerçekleşti. Canalys’in verilerine göre Xiaomi modellerinin dağılımı Latin Amerika’da %300, Afrika’da %150 ve Doğu Avrupa’da %50 arttı. 

Şirket, şu anda Samsung’u ilk sırada tutan %19’luk hisseye tehditkar biçimde yakın. Samsung, Xiaomi ile arasındaki mesafeyi korumasına yardımcı olacak orta sınıfa adanmış Galaxy A ailesi içindeki en son modellerini sundu .  Apple ise onların fiyat aralığında ürün sunmuyor. Analistler bu üç markanın çalıştığı fiyat farkını vurgulamaktan geri kalmıyor. Xiaomi telefonlarının sunduğu birim başına ortalama satış fiyatı Samsung’dan %40, Apple’dan ise %75 daha düşük.

Bu küresel büyümenin bir başka tetikleyicisi, Huawei’nin üst sıralardan düşmesi oldu.  Çinli şirket, Samsung ve Apple ile sıralamanın zirvesini paylaşmaya başlamışken Amerika Birleşik Devletleri’nin “kara liste” yaptırımları onun geride kalmasına sebep oldu. Bu durum, Xiaomi için nasıl davranacağını bildiği bir tüketici boşluğu yarattı. 

Xiaomi ile aynı hedefleri paylaşan Oppo ve Vivo da gözlerini en üste dikmiş durumda.  Canalys Araştırma Müdürü Ben Stanton, yaptığı durum değerlendirmesinde şunları söyledi: “Xiaomi’nin bu yılki en önemli önceliklerinden biri, Mi 11 Ultra gibi üst düzey cihazlarının satışlarını artırmak. Ancak Oppo ve Vivo’nun aynı hedefi paylaştığı ve her ikisinin de çok fazla harcamaya istekli olduğu zorlu bir savaş olacak. Pazarlama konusunda markalarını Xiaomi’nin yapamayacağı şekilde inşa etmek için çabalayacaklar.

YORUMLAR