Canva, 200 Milyon Dolar Yatırım Alarak Değerlemesini 40 Milyar Dolara Taşıdı

Online tasarım platformu olan Canva, T.Rowe Price’ın liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti.

canva yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler online tasarım platformu olan Canva, T.Rowe Price’ın liderliğindeki yatırım turundan 200 milyon dolar yatırım alarak ayrıldı. Canva değerlemesinin 40 milyar dolara çıkmasını sağlayan tura oldukça ilgi çekici isimler katıldı. Değerleme sayesinde şirketin son 5 aylık süreçte değerini iki katına yükselttiği belli oldu.

canva

Canva 2013 yılında Sidney’de 34 yaşındaki Avustralyalı Melanie Perkins ve 35 yaşındaki Cliff Obrecht tarafından kurulmuştu. Şirketin online platformu insanların posterler ve tebrik kartlarından takvimlere, özgeçmişlere kadar tasarım şablonlarına ulaşmalarını sağlıyor.

1 Milyar Dolarlık Gelir Planları

Canva platformunun ücretsiz ve premium sürümleri de bulunuyor. Adobe Photoshop ile veya daha kompleks yapıdaki araçlar ile uğraşmak istemeyenler Canva’yı sık sık tercih ediyorlar.

Şirketin mevcut olarak 190 ayrı ülkeye 60 milyondan fazla kullanıcıya hizmet sunduğu biliniyor. Platformun bu yıl sonuna kadar 1 milyar dolarlık gelir elde etme yolunda olduğu da söyleniyor. Ünlü şirketin Zoom, Salesforce, PayPal ve American Airlines gibi kurumsal şirketlerin de yer aldığı geniş bir kitlesi mevcut olduğu biliniyor.

Canva aynı zamanda 2021 yılında Sidney ve Manila’daki genel merkezler dahil olmak üzere 1000’i aşkın yeni çalışanı da işe almıştı. Kadrosunu sürekli genişletmeye devam eden Canva’nın servetinin ise ortalama %30’luk kısmının hayır kurumlarına vermesi planları da devam ediyor.

YORUMLAR