Haftanın Girişimcisi: Canva’nın Kurucusu Melanie Perkins

Çevrim içi tasarım platformu Canva’yı muhtemelen duydunuz. Bugün kurucu ortağı ve CEO’su Melanie Perkins’in hayallerini nasıl gerçekleştirdiğine yakından bakıyoruz.

melanie-perkins-basari-hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İhtiyaçlar, keşif ve icatlara kapı aralar. Dijital dünyanın bugün hazırda bulup kullandığı pratik şablonları üreten sitelerin en ünlülerinden Canva, tam da bu şekilde doğdu. Avustralya’da üniversite okurken grafik tasarım yazılımında gezinmenin ne kadar zor olduğunu fark eden Melanie Perkins, herkesin sorunsuz kullanabileceği ücretsiz tasarım aracı Canva’yı yarattı.

Avustralyalı Girişimci Çocuk

Melanie Perkins, Avustralya’da doğdu. Sacred Heart Koleji’nde okurken ilk girişim adımlarını atmaya başladı. El yapımı atkılar hazırlayan küçük Melanie, bunları Perth’deki dükkan ve marketlerde satmaya başladı. Üniversitede okurken de diğer öğrencilere tasarım programlarını öğretiyordu. 

Canva Fikri ve Fusion Books 

Üniversitedeyken diğer öğrencilere tasarım dersleri veren Melanie’nin, arkadaşlarının çoğunun Photoshop ve Indesign gibi yazılımlarda zorlandığını fark edip üzerine düşünmeye başlaması ilk kıvılcımı ateşlemiş oldu. Henüz 2007’de, görsel iletişim ve yaratıcı tasarımların toplumda önemli rol oynayacağına inandı. Tam da bu inançla tasarım içeriklerinin mümkün olduğunca çok insana ulaşmasının gerektiği fikrini geliştirmeye başladı. 

Perkins ve nişanlısı Cliff Obrecht, okulların düzenlerini ve renklerini seçmelerine olanak tanıyan, özellikle yıllık tasarımlarına odaklanan, bir şirket kurdu. Bezos gibi garaj kullanmak yerine kendisine annesinin oturma odasında sanal bir dükken kurdu ve sonunda ailenin evinin çoğunu devraldı.

Fusion Books bugün hala faaliyet gösteriyor ve Perkins’in geldiği Avustralya’nın en büyük okul yıllığı yayıncılarından biri. Bu girişim, aslında Canva’nın bir prototipi, öncülü olarak değerlendirilebilir: “Annemin oturma odası ofisim oldu ve erkek arkadaşım benim iş ortağım oldu ve okulların yıllıklarını gerçekten çok basit bir şekilde oluşturmalarını sağlamaya başladık”.

Çift, yazılımcılara ödeme yapabilmek için akrabalarından borç aldı. İşte o kadar iyi gittiler ki Melanie, Fusion’a odaklanabilmek için üniversiteden ayrıldı. 

En nihayetinde, arkadaşıyla birlikte, herkesin kolayca el ilanları, özgeçmişler, sunumlar ve diğer pazarlama içerikleri oluşturmasına olanak tanıyan bir platform kurmayı hayal etti. 

Dijital Medya okuyan Melanie, pazarlama dünyası ile pek içli dışlı olmadığı için yatırımcılara girişim fikrini anlatırken kendine duyduğu inancı referans aldı. Onu rakiplerinden geriye düşürebilecek daha kuvvetli etmense Avustralya’da yaşamasıydı. Bu durum, Perkins’in çoğu Kuzey Kaliforniya’da bulunan büyük teknoloji yatırımcılarına ulaşmasını zorlaştırdı. Önündeki doğal engeli aşmak için kardeşiyle birlikte 3 aylığına ABD/ San Francisco’ya yerleşti. 100’den fazla risk sermayedarı ile görüşse de hepsi Canva’yı reddetti. Perkins, daha sonra verdiği bir röportajda o zamanlardan bahsederken, “Bu neden bu kadar zor?” diye düşündüğünü söylüyor. Neyse ki şansı bir noktada kırılacaktı. 

İlk Yatırımlar Hollywood Ünlülerinden Geldi

Üst üste engellerle karşılaşan Melanie’nin bahtsızlığı sonunda Hollywood aktörleri Woody Harrelson ve Owen Wilson’un ilgisini çekmesiyle kırıldı. Her iki Hollywood yıldızı da onun fikrini beğendi ve risk sermayedarı Bill Tai ile birlikte Canva’ya yatırım yaptı. Melanie, Bill Tai ile görüşürken okulda öğrendiği bir taktiği denediğini itiraf ediyor: “Eğer birini etkilemek istiyorsan onun vücut dilini taklit etmelisin!” Yine de bunun pek başarılı bir yöntem olmadığını kabul ediyor. Bay Tai, taklit performansını fark etmese de onun sunumundan etkilendi ve Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılarla tanıştırdı. Ve sonunda yatırımı kendisi yaptı. Daha sonra, Google Haritalar’ın kurucusu Lars Rasmussen, Yahoo CFO’su Ken Goldman gibi yatırımcılarla da el sıkıştı.  

2013 yılında kurduğu şirket, Avustralya’nın teknoloji sektöründe unicorn girişimler arasına katıldı. Melanie, kuruluş amaçlarından bahsederken tüm tasarım ekosisteminin tek bir sayfaya entegre edilmesini ve bunun tüm dünya tarafından erişilebilir hale getirilmesini amaçladıklarını söylüyor.

Canva, kurulduğu yıl 750 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Bugün ise tüm dünyada aylık 30 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. 

Perkins’in macerası, reddedilişleri ve şu sözleri ilk adımı atmakta çekinen insanlara ilham olacak nitelikte: Herkes için zor olduğunu bilmek, herhangi bir maceranın reddedilmelerle dolu ve engellerle dolu olacağını bilmek – bir şekilde macerayı biraz daha az yalnızlaştırıyor. Ve dışardaymış gibi hisseden insanlar için bunu bilmek en önemli şey.”

Şirket Kültürü

Zoom’un kurucusu Eric Yuan gibi Melanie Perkins’in de en önem verdiği konulardan birisi şirket kültürüdür. Şirket kültürüne işletme olarak yapılan her küçük faaliyeti de ekleyen CEO, her zaman çalışmak isteyecekleri insanlardan oluşan bir ekip kurmayı önemsiyor. Tüm kararlarda onların da isteklerini göz önüne aldıklarının altını her daim çiziyor. Söylediklerini yemek hizmetlerinden bürokratik prosedürlere ve esnek çalışma saatlerine kadar uzanan bir yelpazede gerçekleştiriyor. 

İş dağılımı ve ulaşılması gereken hedefler hakkında detaylı bilgilendirme yapma politikası güden şirket, iş bitimlerinde eğlenceli kutlamalar düzenliyor. Bu kutlamalar da aslında şirket kültürünün en önemli unsurlarından biri. Toplu öğle yemekleri, çeşitli buluşmalar ve tartışma alanları yaratıyorlar. Aynı şirkette çalışan insanların arkadaş da olabilmesini kolaylaştırmak için adımlar atan Canva, aynı sebeple kantinde uzun masalar kurarak arkadaşlık ihtimaline bir zemin daha hazırlıyor. Melanie, bu tutumundan bahsederken şunları söylüyor: “Küçükken ailemle birlikte oturma odasında yemek yerdim ve aynı felsefeyi şirket içinde aşılamak istedim. Tüm ürünlerimiz, sorumlu bir şirket olarak hareket etmek istediğimiz için finanse ettiğimiz bir çiftlikten geliyor.”

Toplu etkinlikler dışında çalışanların sosyal becerilerini geliştirmeleri için ücretsiz koçlar da sağlıyorlar. Bugün her alanda işlerine yarayacak olan sözlü iletişim kolaylığını kendi içlerinde geliştirmeleri için imkan yaratıyorlar. 

Bugün

Perkins; Business Insider tarafından, 2016 yılında Avustralya’daki en havalı teknoloji insanları listesinde 3. seçilmişti. Aynı zamanda 3,43 milyarlık Avustralya doları değeriyle ülkesinin en zengin kadınlarından biri. Kendisi işe girişirken birçok engelle baş etmek zorunda kaldığı için başarısından emin olduğu andan itibaren ihtiyacı olan birçok işletmeyi desteklemeye başladı. Ayrıca şirketin hayır kurumlarını desteklemesine de çok önem veriyor. Şu anda 25 binden fazla kâr amacı gütmeyen kuruluşa yardım ediyor. 

Bugün dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcı olsa da Canva’nın merkezi hâlâ Avustralya’da. Şirketin ana ofisi Sidney’de bulunuyor ve Perkins, kendi ülkesinin yakında girişimcilikte bir lider olacağını umuyor: “Yıllar içinde Avustralya’nın, dünyanın gerçek sorunlarını harika ürünlerle çözmeye çalışan orantısız sayıda büyük yenilikçiyle eş anlamlı hale geleceğini görmeyi çok isterim.”. Sidney’in dışında Filipinler/Manila ve Çin/Pekin’de de ofisleri mevcut. Şirket, kurulduğu zaman neyi hedefliyorsa şimdi onu da aşmak peşinde: Daha fazla kişiye ulaşmak; Adobe ve Microsoft ile birlikte anılmak. 

Nasıl Biri? 💃

Melanie, çoğu kişinin aksine Twitter’ın kullanılması taraftarı ve güne genellikle bu sosyal medya uygulamasıyla başlıyor. Burayı hem bir günlük gibi hem de gününe hızlı başlamak için kullanıyor. Genç CEO, Canva için yazılan tweet’leri okumayı çok seviyor.

Canva her ne kadar vaktinin büyük kısmını alsa da o bir işkolik değil. Kendisine zaman ayırmayı önemsiyor. Özellikle hafta sonları maceralı tatillere çıkmayı çok seviyor: “Kişisel olarak oldukça maceralı tatillere çıkmayı seviyorum, çünkü zihnimin başka şeyler hakkında düşünmesine izin vermem için bana zaman vermiyor. Beyninize bazen bir mola vermek önemlidir, böylece tazelenmiş olarak geri gelebilir.”

E YANİ?
Girişimcilik dünyasında fırsatlar insanların ayağına gelmez. Başarılı girişimcilerin genellikle kendi fırsatlarını yarattıklarını görüyoruz. Melanie de bu cesur insanlardan biri. Girişimcilik onun ruhunda vardı. Çocukluğundan beri ufak şeyler satıp para kazanıyordu. İlk şirketini kurduğunda 19 yaşında olduğunu hesaba kattığımızda hayattaki hedeflerin ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. O ne bir yazılım dehasıydı ne de mükemmel bir eğitimi serüveni vardı. Dünyanın bir ucu olan Avustralya’da yaşıtı öğrencilere grafik tasarımı dersi veren genç bir kadının henüz 19 yaşındayken ilk şirketini kurduğunu okudunuz. Geleceğin girişimcilerine verdiği tavsiye, tutkuyla inandıkları bir problem bulmak. Gerçekten çözmek istedikleri problemi bulduktan sonra başlamak için çözüm için her şeyi bilmenize gerek yok. Bir başarı hikayesi daha güvendiğiniz fikrin peşinden giderseniz mutlu olabileceğinizi işaret ediyor. Potansiyelinizin farkına varın ve kendinize bir motivasyon kaynağı yaratın.
YORUMLAR
Uğur KILCI
Uğur KILCI

Haftanın girişimcilerini yazdığınız yazı serisini severek takip ediyorum ve yazılar bildiğiniz emek kokuyor. Üstün körü anlatılmamış misal kurucunun kişiliğine kadar yer verilmiş. İşte bu yazıya alkışlanır. 🙂

Bu yazı için yorumlar kapalı.