Cardano Coin Güncellemesi Neden Önemli?

Cardano (ADA), beklenen Mary Hardfork’u hayata geçirdi. Mary güncellemesi, yatırımcıları şimdiden harekete geçirdi.

cordana mary güncellemesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İsviçre merkezli kripto para platformu Cardano, Hardfork Combinator (HFC) isimli etkinliği ile yeni para birimini ağına ekledi. HFC ile herhangi bir sistemsel hata veya  kesinti olmadan yeniden başlatma ve birleştirmelere izin verilecek. Son güncellemenin yatırımcıların ilgisini çekmesinin önemli nedenlerinin başında şu anda işlem maliyetinin diğer kriptolara göre son derece düşük olması geliyor. 

Bildiğiniz gibi kripto para dünyasında iki farklı fork yani çatallaşma vardır. Hardfork, keskin bir işlemdir. Bu güncelleme önceki sürüm ile bağların koparıldığı anlamına gelir. Yeni ve eski sürüm arasında iletişim veya işlem seçeneği olmaz. Yeni sürüm, eski işlemleri kendi üstüne devralır. Sonra da kendi işlem geçmişini yaratmaya başlar. Bu mantıkla Bitcoin Cash, Bitcoin’den ayrı bir para birimi haline getirildi. DAO da aynı şekilde Ethereum’dan farklıdır. Oluşturulduğunda Ethereum sahiplerine bakiyeleri kadar DAO verildi. Mary güncellemesinin amacı da aslında Cardano’nun da Ethereum gibi çok varlıklı hale getirilmesidir. Şu anda da Bitcoin ve Ethereum’un hemen ardından gelen en önemli dijital para olması umut verici. Ayrıca şirketin kurucusu Charles Hoskinson aynı zamanda Ethereum’un da kurucu ortaklarından birisidir. 

Cardano’ya dönecek olursak Hardfork’unun ismini ünlü roman Frankenstein’ın yazarı Mary Shelley’den aldı. Cardano’nun sahipleri artık akıllı sözleşmeye de gerek duymadan tokenlar ile işlem yapabilecek. Geliştirici mühendislik şirketi IOHK’nin İletişim Direktörü Tim Harrison, akıllı sözleşmeleri bırakmanın birçok diğer karmaşıklığı da ortadan kaldıracağını söylerken maddi verimin de artacağını iddia etti.

Güncelleme sonrası ilk hedefler arasında Cardano token kaydı oluşturmak var. Farklı olarak bir de Daedalus Flight 167’nin yeni sürümlerini yayınlayacaklar. Daedalus, kolay arayüzüyle token üretici içerecek. 

YORUMLAR