İkinci El Araç Satış Platformu Olan Cars24, 450 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Hindistan’ın ikinci el araba girişimi CARS24, 1,84 milyar dolar değerleme ile 450 milyon dolar yatırım aldı.

ikinci el araba girişimi CARS24 yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İkinci el araç satışı yapan Hindistan merkezli Cars24, 1,84 milyar dolar değerleme ile 450 milyon dolarlık yeni fon sağladığını duyurdu. Yatırım turuna SoftBank, DST Global ve Falcon Edge Capital, Çinli sosyal medya devi Tencent Holdings katıldı. 

Cars24, en son Kasım 2020’de DST Global liderliğindeki turda 200 milyon dolar topladı ve 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaşarak unicorn oldu. Şirket, küresel varlığını genişletmenin yanı sıra Hindistan’daki otomobil, bisiklet ve finansman işini daha da geliştirmeyi ve platformunda müşteri deneyimini güçlendirmek için teknolojiye yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyor. 

Başarılı girişim, Hindistan’da 200’den fazla şehirde faaliyet gösteriyor ve sitesinde bugüne kadar 400.000 araç (hem otomobil hem de motosiklet) sattı. Ayrıca Hindistan dışında Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Avustralya’da faaliyet gösteriyor.

2015 yılında Mehul Agrawal, Ruchit Agarwal ve Gajendra Jangid ve Vikram Chopra tarafından kurulan Cars24, çevrim içi ikinci el otomobil segmentinde %90’ın üzerinde pazar payına sahip olduğunu söyledi. CEO Vikram Chopra, “Geleneksel olarak, araba satmak veya satın almak yorucu bir süreç olmuştur ve Hindistan’da 100 kişiden sadece 2’si araba sahibi. Bununla birlikte, son altı yılda, müşterinin yolculuğunu dönüştürerek birçok Hintlinin bir araba sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek için sürekli olarak çalışıyoruz” dedi. 

Şirketin hem bayiilere hem de müşterilere finansman seçeneceği sunduğu bankacılık dışı bir finans şirketi de mevcut. 

Falcon Edge Capital’in kurucu ortağı Navroz D Udwadia, dünya çapında kullanılmış araba platformlarını analiz ettiğini ve Cars24 ile başarılı bir şekilde ölçeklenen benzer işletmeler arasındaki benzerliklerden etkilendiğini söyledi.

YORUMLAR