Çevrim içi Karavan Paylaşım Platformu Vanswap ile Tanışın

Karavan turu yapmak isteyen ancak araç bulmakta sorun yaşayanlar için çevrim içi karavan paylaşım sitesi Vanswap faaliyette.

karavan kiralama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaret, çevrim içi paylaşım siteleri gibi alanlar son yıllarda en parlak dönemlerini yaşıyorlar. Çevrim içi satış ve kiralama ise özellikle pandemi döneminde ilk akla gelen çareler. Temelde Vanswap, karavanla seyahate çıkmak isteyenler ile karavan sahiplerini buluşturan bir pazar yeri. Karavanı olan ancak gerek mevsimsel gerek başka sebeplerden dolayı kullanamayan insanlar Vanswap ile araçlarını ihtiyacı olanlara kiralayabiliyorlar. 

Böylelikle garajlarında belki de birkaç yıl sonraki hayali tatili bekleyen karavanları üzerinden ek gelir sağlıyorlar. Karavan seyahati yapmayı isteyip de aracı olmadığı için harekete geçemeyen grup ise Vanswap sayesinde planlarını daha hızlı gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, online rezervasyon, ödeme, hızlı hizmet, fiyat karşılaştırması ve araca kolay erişim gibi imkanlardan da faydalanabiliyorlar. 

Peki bundan Vanswap’ın kazancı ne? Çoğu pazar yeri girişimi gibi Vanswap de komisyon üzerinden gelir elde ediyor. Her karavan rezervasyonunda araç sahibinden ve kiracıdan %10 komisyon alıyor. Ancak şu anda komisyonlar alınmıyor. 

Nisan 2020’de İlayda Tiryaki ve Merve Aydın tarafından piyasaya adım atan girişim 5 kişilik çekirdek bir kadro ile çalışıyor. Çıkış noktaları olarak bir alandaki eksiği, sorunu anlama aşamasını gösteriyorlar. Problemi anlamak çözüm üretmekten çok daha fazla zamanlarını almış. 

Girişimin hedefi öncelikli olarak 2021 yazında pandemi etkisiyle artan karavan talebinden faydalanmak. Uzun vadeli amacı ise sürdürülebilir akıllı şehirlerde karavan sektörünün dinamiklerini seyahat alternatifi olarak sunabilmek ve karbon ayak izinin azaltılması konusunda çalışmak. 

YORUMLAR