Haftanın Girişimcisi: Binance’ın Kurucusu Changpeng Zhao

Girişimci hikayelerimize bu hafta Binance'ın kurucusu Changpeng Zhao ile devam ediyoruz. Kripto dünyasında CZ olarak tanınan ünlü milyarderin Çin'in baskıcı atmosferinden Kanada'ya kaçmakla başlayan öyküsü ilham verici.

internet girişimcisi cz
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Changpeng Zhao, en güvenilir kripto para borsalarından Binance’ın kurucusu. Çin’den Kanada’ya siyasi mülteci olarak göçen bir ailenin oğlu ve o da birçok Amerikan genci gibi McDonalds’da çalıştı. Peri masalını hiç de andırmayan hikayesiyle, bu hafta başarılı girişimci Changpeng Zhao’nun ilham veren yaşamına yakından bakıyoruz.

1977- Çin’de Antikomünist Bir Öğretmen Evi

Changpeng Zhao,  1977 yılında Çin’in Jiangsu Eyaletinde eğitimci bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jiangsu, Çin’in en küçük bölgelerinden biri olmasına rağmen teknoloji ve finans gelişmişliği ile adından söz ettirir. Zhao’nun ailesi Çin Komünist Partisi’nin politikalarını desteklemediği için babası protesto gösterilerine katılırdı. Bu sebeple “burjuva yanlısı” olarak damgalanan kitlenin parçası oldu. Bir noktadan sonra ülkede güvenliklerinin olmadığına ikna oldular ve Kanada’nın Vancouver şehrine taşındılar. Bu sebeple birçok kaynakta Çin-Kanadalı olarak tanıtılır. 

Changpeng Zhao binance

Changpeng, Kanada’da hem geleceğin milyarderi olacağından habersiz bir şekilde okuyor hem de ailesine destek olmak için McDonald’s’ta yarı zamanlı çalışıyordu. Liseden sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimleri alanında uzmanlaştı. Üniversite eğitimi sırasında, riskli gelir kapısı borsada nasıl ticaret yapabileceğini öğrendi.  Eğitimini tamamladıktan sonra ilk olarak New York Borsası’nda çalıştı ve burada bir alım satım emri sistemi geliştirdi. Daha sonra ise Bloomberg’in finans departmanında ticaret platformları için bir yazılım geliştiricisi olarak iş buldu.

Kariyerinin Kırılma Noktası: Bloomberg

Bloomberg’e katıldıktan sonra Changpeng’in kariyeri hızla gelişti. Sadece dört yıl içinde dört terfi aldı. 2005 yılında, Londra, Tokyo ve New Jersey’de bulunan üç geliştirme ekibinin koordinasyonundan sorumluydu. 

Dışarıdan bakıldığında sorunsuz görünen, başarılı bir kariyer sahibiydi. Ne var ki birçok girişimci ruhlu insan gibi onun da zihninde sürekli “daha fazlası” diyen bir yan vardı. Bu sese kulaklarını daha fazla kapatamadı ve Bloomberg’den ayrılarak kendi şirketi Fusion Systems’ı kurdu. Burada 8 yıl boyunca çeşitli para değişimi hizmetleri geliştirdi. Hayatındaki bu önemli adımı atmak için 2005 yılında Çin’in Şanghay kentine taşınması gerekmişti. 

Ne zaman ki 2013 yılına gelindi Changpeng, kripto para dünyası ve Bitcoin ile  yakından ilgilenmeye başladı. Bulabildiği tüm kurs, eğitim ve etkinliklere katıldı. . Böylece, o zamanlar Bitcoin Jesus takma adıyla bilinen ve Bitcoin.com’un CEO’su olan Roger Ver ile tanıştı. Yeni çevresinden edindiği bilgilerden yararlanan Zhao, o zamanlar az bilinen bir başlangıç olarak Blockchain.info‘da bir iş buldu.

2014 yılında, dönemin en büyük kripto para borsası OkCoin’de işe başladı. Burada çalıştığı süre, ona bir çok yeni ve faydalı bağlantı olarak döndü. Ancak ekip içindeki sorunlar nedeniyle uzun süre orada kalmadı. 

OkCoin’den ayrılması hiçbir şekilde onu kripto para borsasına küstürmez. Aksine bir kez daha kendi işini kurmak için çalışmalara başlar. Bu kez, kendi borsasının lansmanı için hazırlanır. Tam da bu noktada şunu söylemek gerekir ki eğer hedefleri peşinden yılmadan giden bir girişimci olmasaydı  OkCoin’den ayrılmasının yanında karşılaştığı ikinci darbede bu işten vazgeçerdi. Neydi bu darbe? Zhao, yine 2014 yılında Şangay’daki tek evini  satarak 600 dolara Bitcoin alır. Çok da uzun olmayan bir süre sonra kripto para biriminin 200 dolara düştüğünü görür. Ancak yine de bu sektörden vazgeçmedi. Eğer panik satışı baskısına boyun eğmiş olsaydı bugün onu konuşuyor olmazdık. 

2017-Binance

Changpeng Zhao, 2017 yılında  kripto para borsası Binance’ı kurdu. Platform ekibinin çoğu, girişimcinin OKCoin’den çektiği çalışanlardan oluşuyordu. Binance, bir ICO’nun ardından başlatılan ve 15 milyon dolar toplayan ilk borsa oldu.Bir diğer “ilk” özelliği ise  lansman sırasında bir tanıtım yazısı yayınlayan ilk dijital para borsa olması.

Şirket, bir yıldan kısa bir süre içinde günlük hacimler açısından lider borsa haline geldi.

Changpeng Nasıl Biri?

Ünlü girişimcinin nasıl biri olduğundan bahsederken öncelikle bir hak tesliminden başlamamız gerek. Diğer pek çok girişimci ve patronun aksine kendi şirketindeki herhangi bir eksikliği ilk duyuran kişi yine kendisidir. Binance’de bir arıza, yeni varlıkların eklenmesi veya yan kuruluşların açılması gibi önemli bir olay meydana geldiğinde, bunu Twitter’ında ilk duyuran Changpeng oluyor. Borsanın müşterilerine her zaman ve her koşulda saygılıdır. 

Kripto para birimlerine güçlü bir şekilde inanmaya devam ediyor. Vazgeçmesi en kolay olan anda onun peşini bırakmayan inatçı bir girişimcinin, elde ettiği başarının ardından güveninin sarsılması pek beklenmez. CZ’yi bugün olduğu konuma getiren özellikleri çok açık şekilde şunlardır: Çalışkanlık ve bağlılık. 

Bu haftaki girişimci hikayemizde, milyarder Changpeng Zhao’un ilham verici başarısını anlattık. Eğer sizin de onunla ilgili paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa yorumlarda bunu belirtmekten çekinmeyin. 

E YANİ?
Son dönemin en başarılı girişimlerinden birine imza atan ünlü girişimci Changpeng Zhao’nun hikayesini paylaştık. Tam adındansa baş harfleriyle CZ olarak tanınan isim, bugün Binance olarak bildiğimiz kripto para borsasının kurucusu. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin vizyonerliğinden etkilenen ve az gelişmiş bir alnı geliştirebileceğini düşünen CZ, işe bu alanda eğitim alarak başlar. Çevresini sektörün öncü isimleriyle genişletip Blockchain.info ve OKCoin gibi teknoloji şirketlerinde önemli pozisyonlarda görev alır. Daha sonra kendini en hazır hissettiği anda Binance isimli borsasını kurar ve bugün Forbes dergisine çıkan başarılı girişimcilerden biri olur.
YORUMLAR