Çin’den Alibaya’ya 2.75 Milyar Dolarlık Ceza

Çin hükümeti, Alibaba Group’u “tekelci” olarak değerlendirip sektördeki yeniliği engellediği gerekçesiyle 2,75 milyar dolar para cezası ödemeye mahkum etti.

alibaba tekelleşme yaptırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jack Ma ve şirketi Alibaba’ya kuvvetli bir darbe daha geldi. Geçtiğimiz yıldan beri hükümetle sürekli olumsuz yönde ilerleyen bir ilişki yürüten Alibaba’nın halka arzı dahi durdurulmuştu. Gözlerin sürekli onun üzerinde olduğu biliniyordu. Çin Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR),  Alibaba’ya piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 2.75 milyar dolar ile rekor para cezası uyguladı. Bu da 18 milyar yuana denk geliyor. Firma özellikle tüccarları, ürünlerini yalnızca AliExpress gibi platformlarında satmaya mecbur bıraktığının altını çiziyor. 

Basın açıklamasında, “Ülkedeki rekabeti ortadan kaldırıp sınırlıyor ve çevrimiçi satış platformları sektöründe yeniliği engelliyor.” denildi. Saydığımız sebepler dolayısıyla Pekin, Alibaba’yı yasa dışı kabul edilen uygulamalarını sonlandırmaya ve gelirlerinin %4’ünü ülkeye ödemeye çağırıyor. 

Alibaba, pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkenin tekel karşıtı uyguladığı rekor cezayı kabul ettiğini söyledi. 

YORUMLAR