Çin, Clubhouse’u Yasakladı!

Çin’de kısa sürede büyük ivme kazanan Clubhouse, devlet tarafından engellendi.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

ABD merkezli Clubhouse, ses temelli bir sosyal ağ olarak ocak ayında en büyük çıkışını yakalamıştı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Robinhood’un CEO’su Vlad Tenev’in sürpriz tartışmasının küresel anlamda Clubhouse ilgisinin başlamasını sağladığını söyleyebiliriz. Tüm dünya gibi Çin’de de iPhone kullanıcılarının hücum ettiği uygulama, 8 Şubat Pazartesi günü engellendi. Büyük bir ivme kazansa da uygulamanın çok hızlı bir şekilde kapatılması şaşkınlık yaratmadı desek yanlış olmaz. Çünkü asıl merak konusu, ülkede kullanıldığı andan itibaren ne kadar dayanacağıydı. Bu arada şunu da hatırlatalım, yalnızca iPhone sahiplerinin kullanabildiği Clubhouse, Çin’in App Store’unda Ekim 2020’den beri engelliydi. Çinli kullanıcılar, konum ayarlarını değiştirerek uygulamaya erişiyordu. Halk, bu uygulama sayesinde devlet sansürüne maruz kalmadan özgürce konuşabiliyordu. Bunun için karaborsaya düşen Clubhouse davetiyelerine 60 dolar gibi rakamlar ödedikleri dahi söyleniyordu.

Çin Hükümetinden Açıklama Gelmedi

Çin hükümeti henüz açıklama yapmış olmasa da ülkedeki sansürleri izleyen otoriteler bunun kesinlikle hükümetin bir yasağı olduğunu düşünüyor. Yasaktan önce Çinli kullanıcılar; Sincan’daki toplama kampı, Tayvan’ın bağımsızlığı ve Hong Kong’un ulusal güvenlik yasası gibi konuları içeren tartışmalara katılmıştı. Hatta 1989 Tiananmen Protestosu başlıklı oda 5000 kişi ile maksimum kullanıcı sayısına ulaşmış; 2000 kişi de aynı konuyu başka bir odada tartışmaya devam etmişti.Pazartesi günü uygulamaya girerken yaşanan sorunlar ve hata bildirimleri Twitter benzeri uygulamalar Weibo ve Wechat’de 51 milyon paylaşıma ulaşıp gündem olurken birkaç saat sonra uygulamanın yasaklandığı bilgisi yayıldı.

Çin, daha önce de Twitter, Facebook ve Youtube’un iktidardaki Komünist Parti’yi kötüleyen içeriklerini sansürlemişti. Clubhouse’un kapanmadan önceki başarısı sebebiyle birçok yerel alternatifi yaratıldıysa da orijinalinin engellenmesinin ardından ne kadar tutunabileceği meçhul durumda.

Çin’in internet yönetmeliğinin maddelerine bakıldığında uygulamanın geri dönmesi ise pek mümkün görünmüyor.

YORUMLAR