Çinli Yetkililer Çocukların Haftada 3 Saatten Fazla Bilgisayar Oyunu Oynamasını Yasakladı

Çin hükümeti 18 yaş altı çocukların haftalık 3 saati aşan sürede oyun oynamasına yeni bir yasak getirdi. Sınırlamanın oyun bağımlılığını önlemesi planlanıyor.

çin oyun kısıtlaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin, oyun bağımlılığı ile mücadele edebilmek için yeni bir sınırlama daha getirdi. Business Insider South China Morning Post haberine göre Pekin hükümeti, 18 yaşından küçük kişilerin haftalık oyun sürelerini 3 saate düşürdü.

oyun bağımlılığı

Yeni gelen kurallara göre çocuklar cuma günleri bir saat, cumartesi bir saat ve pazar günleri de akşam 8 ile 9 arasında oyun oynayabilecekler. Çin’in verdiği bu karar, çocukların oyun oynama sürelerinin günlük bir buçuk saat ile sınırlandığı düzenlemeyi daha ciddi bir noktaya getiriyor.

Katı Kurallar Uygulanmaya Devam Ediyor

Çin’in en büyük oyun şirketleri arasında yer alan NetEase ve Tencent, kısıtlamaları kendi sistemleri aracılığı ile uyguluyor. Kullanıcılar gerçek adlarını kullanarak oyunlarda oturum açabiliyorlar.

Çevrimiçi oyunlar ise Pekin hükümetinin bağımlılıkla mücadele programı aracılığıyla kaydediliyor. Çin yetkililer, yeni kuralların oyun bağımlılığını engellemeyi hedeflediğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 2018 yılında video oyun bağımlılığını ruhsal bir sağlık bozukluğu olarak tanımlamıştı. Uzman kişilere göre bu durumdan etkilenen kişilerin önemli problemleri olduğu belirtiliyordu.

Fortnite geliştiricisi Epic Games ise Tencent Games ile iş birliği içerisindeki firmalardan oluyor. Bunun yanı sıra League of Legends ve Valorant geliştiricisi olan Riot Games gibi stüdyolar da Tencent bünyesinde yer alıyor.

Tencent, temmuz ayında çocukların gece yattıktan sonra oyun oynamalarını engelleyebilmek için yüz tanıma teknolojisini de kullanmaya başlamıştı. Çocuklar saat 22:00 sonrasında mobil oyun oynamaya devam edebilmek için yüz tanıma algoritması ile kimliklerini doğrulamak durumundalar.

YORUMLAR