Çin Devlet Gazetesi, Jack Ma’yı Girişimci Liderler Listesinden Çıkarıyor

Çin'in resmi haber ajansı Shanghai Securities News’te ülkenin en tanınmış iş insanlarının başında gelen Ma’nın adı anılmadı. Bunun yerine Huawei Technologies'den Ren Zhengfei, Xiaomi Corp'tan Lei Jun ve BYD'den Wang Chuanfu övgülerin sahibi oldu.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaret devi Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma, devlet medyası tarafından yayınlanan Çinli girişimci liderler listesinden çıkarıldı. Küçümseme olarak yorumlanan bu hamle Jack Ma’nın Pekin’le ne kadar uzak düştüğünü gözler önünde serdi.

Devlet ile arasında baş gösteren anlaşmazlık Ma’nın 24 Ekim’de Çin’in düzenleyici sistemini eleştirmesiyle başlamıştı. Jack Ma’nın bu konuşması, sahibi olduğu Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzının askıya alınarak durdurulmasına yol açmıştı. 

Bu olayların ardından birdenbire gözden kaybolan Ma hakkında çeşitli spekülasyonlar geliştirilmişse de yaklaşık üç aylık yok oluşun ardından geçtiğimiz ay 50 saniyelik bir video görüntüsü ile yeniden ortaya çıkmıştı. 

Shanghai Securities News’e dönecek olursak yukarıda bahsettiğimiz övgüleri teslim ettiği ünlü girişimcilerin bir zamanlar gösterdikleri eski, katı ekonomik sistemden kopma çabalarını “pervasız kahramanlık” olarak adlandırıp şu anda piyasaya ayak uydurarak kalkınma kurallarına saygı duyan ayrı şirket gruplarına liderlik ettiklerini ekledi. Böylece eski, katı ekonomik sistemin temsili olan Çin devleti, ideal girişimcilik tanımını piyasa koşul ve kurallarına uymakla eşlemiş oldu.

YORUMLAR