Çin, Dijital Yuan’ını Büyük Şehirlerde Test Ediyor

Çin, ulusal dijital para birimini test etmeye başladı. Dijital Yuan, ülkenin nüfuzunu artırıp yurt dışı ihracatlarının da önünü açacak.

çin dijital yuanı eCNY
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kripto para her gün daha da değerlenen ve talep gören bir pazar haline geldi. Bu sürecin benzer şekilde hatta etkisini artırarak devam edeceği düşünüldüğünde devletlerin dijital para üzerinde denetim kurması onları vergi kaçakçılığından koruyacağı gibi Çin gibi devletlerin muhaliflere karşı kullanabileceği ekonomik bir hakimiyet alanı da sağlar.

The New York Times’ın bildirdiğine göre Çin, ülkesindeki dijital para üzerine hakimiyet kurmak ve onu denetlemek isteyen ülkelerden biri ve bu konuda en ileri olanlardan. Öyle ki Shenzhen, Şangay ve Pekin gibi büyük şehirlerinde ulusal dijital para birimini test ediyor. Elektronik Çin Yuanı/eCNY olarak adlandırılan dijital para birimi geçen yıl dört büyük şehirde piyasaya sürülmüştü. 

çin dijital yuanı

Çin ekonomisini daha akıllı ve gerçek zamanlı hale getirmek ve bundan fayda sağlamak için dijital gibi yeni alan ve araçlara başvurulması gerektiğini düşünülüyor. Analist Yaya Fanuise, Çin’in özel finans şirketlerinin pazar payından ve teknolojisinden faydalanmak; aynı zamanda Çinli tüketicilerin finansal faaliyetleri hakkında daha da fazla veriye erişim sağlamak için dijital para birimi yarattığını yazdı. 

Hükümet, eCNY’yi ne zaman başlatacağına dair resmi bir açıklama yapmadı. Ancak Pekin’deki 2022 Olimpiyatlarına kadar hazırlanacağı konuşuluyor. Çin’in bu alandaki çalışmaları çok da yeni değil. 2014 yılında çalışmalara başlayan hükümet, Bitcoin’den esinlenerek Çin Halk Bankası’nın kendi dijital para birimini yaratmak üzere ekip kurmuştu. Esinlendiği kripto para şirketi, hükümet kontrolünden sakınmak adına merkezi olmayan bir  şekilde tasarlanmıştı. Elbette merkez bankaları tarafından oluşturulan formu devlete daha fazla finansal kontrol alanı açacaktır. Çin Halk Bankası yetkilileri, eCNY’yi hazırlarken Bitcoin’in yalnızca küçük bir kısmı ödün aldığının altını çizdi.

YORUMLAR