Çin, Jack Ma’dan Alibaba’nın Medya Varlıklarını Satmasını İstiyor

Çin hükümetinin Jack Ma üzerindeki baskısı devam ediyor. Hükümet son olarak ünlü girişimcinin yaratabileceği kamuoyundan duyduğu endişeyle medya varlıklarını satmasını istedi.

Jack Ma’nın China Morning Post, Weibo ve çevrim içi video platformu Bilibili
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jack Ma, 2019’da  Çin’in katı düzenleyici sistemini eleştirdiğinden beri hükümetin hedeflerinden biri haline geldi. Bu hafta ise The Wall Street Journal’in haberine göre Çin hükümeti, e-ticaret şirketi Alibaba’ya, şirketin kamu üzerindeki olası etkisine karşı medya sektöründeki varlıklarını elden çıkarmasını söyledi.  

Çin hükümeti,  e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın China Morning Post, Weibo ve çevrim içi video platformu Bilibili gibi medya varlıklarını satmasını istedi. Reuters raporuna göre Çinli yetkililer, Alibaba’nın medyadaki çıkarlarının kapsamını gördüklerinde şaşırdı ve bu kaynakları Çin Komünist Partisine karşı meydan okumak için kullanabileceği kanısına vardı. Bloomberg’in raporuna göre ise Pekin hükümeti, geçen yıldan beri yapılan çeşitli toplantılarda Alibaba’nın medya varlıkları hakkındaki şüphe ve şüphelilerini getiriyordu. 

Sektördeki macerasına e-ticaret ile başlayan Ant Group, yerli sosyal medya platformu Weibo ve Hong Kong merkezli haber kuruluşu South Chine Morning Post’tan televizyon prodüksiyon şirketleri, sosyal medya, reklam ve çevrimiçi haber ve medya kuruluşları gibi diğer şirketlerin hisselerini elinde tutuyor.

Çin’in kendi aleyhine kaynak ve kamuoyu yaratmaya meyilli platformlara ne kadar katı davrandığını biliyoruz. Birçok örneğe sahip olmasına rağmen sizi en son Clubhouse’a koyduğu engelin haberine yönlendirmek yeterli olacaktır. Şimdi de WhatsApp’ın rakiplerinden Signal’in Jack Ma’nın Alibaba’sı ile birlikte ürettiği internet tarayıcısı Pekin teknoloji şirketlerine yaptığı baskının arkasından engellenmiş görünüyor. Washington Post’a göre Çin’deki Signal kullanıcıları diğer platformlarda Pazartesi akşamından itibaren mesaj gönderememek de dahil olmak üzere uygulamayı çalıştırmada zorluk yaşadıklarını bildirdi.

CNBC’nin bildirdiğine göre, Signal uygulaması China App Store üzerinden indirilmeye devam etse de sitede kalıp kalmayacağı belli değil.

Ant Group’un bazı yatırımcıları, şirketin 2020’deki performansını göz önünde bulundurarak 200 milyar dolarlık bir değer biçti. Bu fiyat, şirketin halka arzında umduğu 315 milyar doların çok altında. 

Jack Ma’nın tüm bu baskılar karşısında nasıl bir tepki göstereceği merak konusu olmaya devam ediyor.

YORUMLAR