Çin, Komünist Parti Hakkındaki “Yasa Dışı” Yorumlar için İhbar Hattı Kurdu

Çin Komünist Partisi, 100. yılını ihbar hattı kurarak kutluyor.

100. yıl ihbar hattı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Reuters’in haberine göre Çin yeni bir siber düzenlemeye gidiyor. Hükümet, halkı iktidardaki Komünist Partiye yönelik olumsuz yorumları rapor etmeye teşvik etti. Bunun için bir yardım hattı dahi kuruldu. Partinin temmuz ayındaki 100. yıl yıl dönümü öncesinde “tarihsel nihilistleri” durdurma sözü verildi. “Tarihsel nihilizm”, Çin Komünist partisinin geçmiş olayları tanımlamasına yönelik kamuoyu şüphesini ve şüpheciliği için kullanılıyor. 

Çin Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) alt birimlerinden yapılan duyuruyla, insanların partinin tarihini çarpıtan, liderliğini ve politikalarını hedef alan, ulusal kahramanları karalayan ve “gelişmiş sosyalist kültürün mükemmelliğini reddeden” internet kullanıcıları hakkında bildirimde bulunmaları istendi. Hükümet, ülke için önemli tarihlerde sansürü ve çevrim içi denetimi her zaman artırır. Bu kez halkı da kendisini desteklemeye davet etti. 

Duyuru, şöyle bir sitemle başlıyor: “Bazıları, gizli sebeplerle çevrim içi olarak tarihsel nihilist, yanlış bayanlar yayıyor; kötü niyetle parti tarihini çarpıtıyor; aşağılıyor ve yalanlıyor.” Daha sonra ise “İnternet kullanıcılarının toplumu denetlemede aktif olarak rol oynayacağını ve zararlı bilgileri coşkuyla bildireceğini umuyoruz.” ifadeleriyle açıkça vatandaşların birbirlerini ihbar etmesini istediler. 

Yardım hattı aracılığıyla ihbar edilen insanlara verilecek cezaya dair bir açıklama yapılmadı. Daha önce belirtilen konularda gözaltına alınanlara hapis cezasına varan farklı yasal işlemler uygulanmıştı. 2021’in başında yürürlüğe konan bir yasaya göre Çin’in ulusal kahramanlarına ve şehitlerine “hakaret eden” kişiler 3 yıla kadar hapisle yargılanıyor. 

Çin halihazırda kullanıcılarını internette birçok platformdan uzak tutuyor ve birçoğunun ülkeye girişini en başından yasaklıyor. Son olarak Clubhouse’u engellemesiyle gündeme gelen ülkede YouTube’a da erişime izin verilmiyor. Aynı şekilde yabancı arama motorları ve haber kuruluşları da yasaklı. 

YORUMLAR