Çin’in Zhurong Keşif Aracı Mars’a İniş Yaptı

Geçen yılın temmuz ayında Zhurong isimli rover’ı Mars’a gönderen Çin, inişin başarılı bir şekilde tamamlandığı haberini verdi.

zhurong, çin, mars
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Gelişmiş ülkelerin Mars’a olan operasyonları artarken Çin de bu operasyonların gerisinde kalmıyor. 23 Temmuz 2020’de Çin, Long March 5 adını verdikleri roketiyle Mars’a rover göndermişti. Geçen aylarda Mars’tan video ve fotoğraf paylaşmaya başlayan uzay aracı, Çin devletine bağlı medya kuruluşlarının bugün yaptıkları paylaşıma göre başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptı. Tianwen-1 görevinin Mars’a gidiş kısmı ise tamamlanmış oldu.

Zhurong isimli rover’ı taşıyan iniş aracı, Mars’a ulaştıktan sonra Çin’in Mars’a inmeyi başaran ikinci ülke olmasını sağladı. Özel iniş aracı, taşıdığı Zhurong ile birlikte gezegenin Utopia Planitia ismi verilen bölgesine konumlandırıldı. Bölgeye 1976 yılında NASA’nın Viking 2 uzay aracı da inmişti. Araç, iniş yaptıktan sonra rampasını açarak Zhurong’un Mars’a dokunmasını sağladı.

Mars’a Ulaşan İkinci Ülke Oldu

Antik Çin mitolojisindeki ateş tanrısından ismini alan Zhurong, iki kamera, Mars Rover yeraltı keyif radarı, Mars manyetik alan dedektörüne sahip. Aynı zamanda Mars meteoroloji monitörü gibi ekipmanlar da içerisinde bulunuyor. Zhurong ile beraber Kızıl Gezegen’in iklimini ve jeolojisini incelemeyi hedefleyen Çin, Mars’ta en az 90 gün boyunca faaliyet gösterecek şekilde uzay aracını tasarlamış durumda.

İniş aracı ve beraberindeki rover’ları taşıyan yörünge araçları, iniş bölgesi Utopia Planitia’nın üzerinde 3 ayı aşkın süredir uçuş gerçekleştiriyordu. Yumurta şeklindeki bir yörünge izleyen araç, 49 saatte bir Mars’a yakın uçuş gerçekleştiriyordu. Tianwen-1 görevinin iniş kısmının sona ermesinden sonra Çin, gelecek hedeflerine biraz daha yaklaşmış oldu.

2028 ve 2030 yılları arasında Mars’a toplanan örnekleri alabilmek üzere yeni bir görev düzenlemeyi planlayan Çin, dünyaya şimdilik bir örnek getirmiş durumda değil. Çin’in hedefleri aslında NASA ve ESA’nın planladığı zamanlarla da benzerlik gösteriyor.

YORUMLAR