Çin Merkez Bankası Görevlisi Konuştu: Kripto Para Birimi Olarak Değil Yatırım Amacıyla Kullanılmalı

Çin Merkez Bankası, Bitcoin'i 'yatırım alternatifi' olarak görüyor.

alternatif yatırım yöntemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin Merkez Bankası (PBOC)’nın yeni başkan yardımcısı Li Bo’nun açıklamaları hükümetin Bitcoin ve diğer kripto borsalarına uyguladığı baskı taktiğinin sonucu yumuşama ile kırılabileceğinin sinyallerini verdi. Li Bo, Asya Boao Forumu’nda BTC, stablecoins ve merkez bankası dijital para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni görevindeki ilk büyük konuşmasında kripto paraların kendi başına para birimi olmamaları üzerinde durdu: “Bitcoin ve stablecoin’i kripto varlıkları olarak görüyoruz. […] Bunlar yatırım alternatifleridir. Para birimi değildirler. […] İleriye dönük kripto varlıklar için gördüğümüz ana rol, […] [bir] yatırım alternatifi olması.” dedi. Sözlerine, Çin de dahil birçok ülkenin kripto üzerinde yasal gereklilikler kurmak üzerine çalıştığını belirterek devam etti. Kripto varlıklardaki karışıklığı önlemek adına bu düzenlemelerin şart olduğunu vurguladı.

Çin Dijital Para Birimi, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Yabancı Ziyaretçilerle Test Edilebilir

Li Bo ayrıca, Çin Merkez Bankası’’nın dijital yuan planları hakkında ayrıntılı olarak konuştu ve merkez bankasının, jetonun şubat ayında Pekin’de düzenlenecek olan 2022 Kış Olimpiyatları için zamanında hazır ve çalışır durumda olmasını sağlama niyetini yeniden teyit etti: “Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, [dijital yuan’ı] yalnızca yerel kullanıcılara değil, aynı zamanda uluslararası sporculara ve [seyircilere] sunmaya çalışıyoruz.” Tam bir hizmet sunumu içinse tarih verilmedi. Hala bir dizi teknolojik aksaklığa çözüm üretmeye devam ediyorlar. 

Başkan yardımcısı Li Bo, dijital yuanın, ABD dolarınının uluslararası sahnedeki hakimiyetinin yerini almak gibi bir amaç gütmediğinin altını çizdi. Bitcoin’den de farklı olarak tasarlanan elektronik Çin yuanı, dolaşımdaki nakit ve madeni paraları değiştirerek Çin’de nakitsiz ödemeleri artırmayı hedefliyor. 

Merkez Bankası, dijital yuanı geçtiğimiz haftalarda Şangay gibi büyük kentlerde test etmeye başladığını duyurmuştu.

YORUMLAR