Çin, 14 Yaşından Küçüklerin TikTok Kullanımını Sınırlandırdı

TikTok'un ana şirketi ByteDance, Pekin'den gelen baskıya boyun eğdi ve gençlerin sosyal ağına erişim konusundaki ağır kısıtlamaları duyurdu.

çin tiktok sınırı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin’in sosyal medya ve siber bağımlılıkla mücadelesi devam ediyor. Son olarak gençlerin haftalık oyun süresini üç saate indiren hükümet, şimdi de TikTok’u sınırlandırıyor. Özellikle gençler arasında popüler olan sosyal ağ, birkaç aydır Pekin’in gözdesi konumunda. ByteDance, baskıların yaptırıma dönüşmesinin önüne geçmek için 14 yaş altı gençlerin sosyal platformda geçirebileceği süreyi 40 dakika ile sınırladı. Servise erişim de 22:00 ile 06:00 saatleri arasında yasaklanacak. 

Sosyal medya üzerindeki düzenlemelerin aşırıya gitmesi, Çin hükümetinin son yılların en büyük belası olarak gördüğü iki faktörle ilgili: “Ekran bağımlılığı” ve uygun olmayan içeriklere erişimin kolaylığı. Douyin’de (TikTok’un Çince adı), algoritma artık daha fazla tarihi eğitim videosu, aynı zamanda popüler bilim içeriği veya müze ziyaretleri sunacak. ByteDance resmi bir basın açıklamasında, “Bu içeriklerin çocukların ilgisini çekebileceğini ve orada bir şeyler öğreneceklerini umuyoruz. “ diyerek şöyle detaylandırdı: “Evet, gençler konusunda daha katı hale geliyoruz. Ancak gençlerin Douyin’de dünyayı öğrenmeleri ve deneyimlemeleri için yüksek kaliteli içerik sağlamak için daha çok çalışacağız.

Bir hatırlatma yapmamız gerekirse, TikTok zaten birkaç aydır gençleri korumak için güçlendirilmiş önlemler sunuyor. Ancak bu önlemlerin uygulanması için kullanıcı tarafından seçilmesi gerekiyor. İsteğe bağlı ve  herhangi bir zamanda basit bir parola ile devre dışı bırakılabiliyordu. Şu andan itibaren tüm Çinli kullanıcılar için zorunlu hale gelecek. 

YORUMLAR