Çinli Teknoloji Devi Xiaomi ABD Hükümetine Dava Açtı

Trump yönetiminin gitmeden önce kara listeye eklediği Xiaomi, karara ve yükümlülüklerine karşı dava açtı. Komünist Çin Askerî Şirketi etiketinden kurtulmak isteyen şirket suçlamanın düşürülmesi ve yükümlülüklerin iptalini talep etti.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

En büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, Columbia Bölge Mahkemesi’ne şikayette bulunarak hükümetin iddialarının gerçeği yansıtmadığını; Çin ordusuna bağlı olduğu iddia edilen şirketler listesinden adlarının çıkarılmasını istedi. Şikayet, Başkan Trump’tan Başkan Biden’a geçişle birlikte lider değişiklikleri yaşayan Savunma Bakanlığı’na ve Hazine Bakanlığı’na yöneltildi.

Kara liste kararını ve “Komünist Çin Askerî Şirketi” etiketini kanun dışı ve anayasaya aykırı olarak nitelendiren Xiaomi; şirketlerinde büyük hisse sahibi Amerikan vatandaşlarını işaret etti ve en büyük on yatırımcıdan üçünün ABD merkezli finans şirketleri olduğunu söyledi. Açılan davanın amacını; dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve hissedarların menfaatlerini korumak olarak dile getiren Xiaomi, mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve haklarında verilen kararın iptalini talep etti. 

Diğer sekiz şirketle birlikte kara listeye eklenen Xiaomi için 11 Kasım 2021 tarihine kadar tüm Amerikan yatırıcımların paralarını çekmesi şartı koşulmuştu. Bu ambargonun Xiaomi’ye vereceği zarar çok hızlı ve telafi edilemez olabilir. Mahkeme dosyasında, “Xiaomi’nin oldukça rekabetçi bir pazarda büyümeye devam etmek için ihtiyaç duyduğu sermayeye ulaşması için kritik olan ABD finans kurumlarıyla stratejik ilişkileri önemli ölçüde zarar görecek.” yazıldı. 

Dahası, ambargonun iptal edilmemesi halinde Xiaomi’nin Çin ordusuyla kamuya açık ortaklığı, şirketin iş ortakları ve tüketiciler nezdindeki duruşunu da önemli ölçüde zedeleyerek kolayca onarılamayacak bir itibar düşüşüne sebep olabilir.

Çin kaynaklı bir diğer teknoloji şirketi olan Huawei de bilindiği gibi yine Trump hükümeti döneminde casuslukla suçlanıp kara listeye eklenmişti. Xiaomi, gerekli karşı duruşu sergilemekle birlikte B planlarının da olduğunu söylemekten çekinmedi. Temel sorunun iş stratejilerinin politikacılar tarafından alınan kararlarla şartlandırılması olduğunu belirtti. Biden hükümetinin, Xiaomi’yi kara listeden çıkarması mümkün olsa da herhangi bir kesinlikten bahsedilemiyor.

YORUMLAR