Cisco, Hibrit Etkinlik Platformu Socio’yu Satın Aldı

Yüksek teknoloji hizmetleri geliştiren ünlü çok uluslu şirket Cisco, İndiana merkezli bir etkinlik teknolojisi girişimi olan Socio’yu satın aldı.

cisco etkinlik yazılımı socio satın alım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Cisco, Webex ürününün geliştirilmesine katkı sağlamak için kurucu ortakları arasında Yakut Sakuçoğlu’nun da olduğu Socio’yu satın aldı. 2016 yılında kurulan şirketi bünyelerine katarak Webex’in canlı yayın, sponsorluk, katılımcı ağı oluşturma ve gelişmiş analizler sağlama yeteneklerini güçlendirecekler. Ayrıca yine Socio ekibinin katkılarıyla Webex’in etkinlik öncesinde, sırasında ve sonrasında katılımcılarla etkileşim kurma becerileri de gelişecek.  

Şirket, özellikle pandeminin getirdiği “uzaktan etkinlik”, “uzaktan katılım” gibi mecburiyetlerin birer alışkanlığa dönebileceğini öngördüğü için Webex Events ürünü üzerinde çok duruyor. Nitekim son 15 ayda ürünün popülaritesi hızlı bir şekilde arttı. Cisco da ona bir yıldan kısa sürede 400’den fazla özellik ekledi. Şirket, bu ayın başlarında Webex’te toplantı sahibinin geri bildirim almasını sağlayıp etkileşimi artırmasına yardımcı olan kitle etkileşim teknolojisi uzmanı Slido’yu satın almıştı. Socio satın alımı Slido’yu tamamlayacak nitelikte görülüyor. 

Socio, kendi alanında çok başarılı bir yazılım şirketi olarak anılır. Müşterilerinin arasında Google, Microsoft, PepsiCo ve Hyundai olduğu biliniyor. Sunduğu hizmet ve hibrit olarak anılmasını sağlayan yönü ise toplantı, etkinlik gibi organizasyonlarda hem yüz yüze hem de sanal katılımcılara ortak deneyim yaşatması. 

Cisco, Socio’nun Müşteri Deneyimi iş birimi başkan yardımcısı ve genel müdürü Omar Tawakol liderliğindeki Webex Müşteri Deneyimi ekibine katılacağını söyledi. Socio’nun kurucu ortağı ve CEO’su Yarkın Sakucoğlu, satın alım sonrası LinkedIn üzerinden şu açıklamayı yaptı: “Cisco ile ortak hedefimiz olan, her ölçekte sorunsuz çalışan, kişiselleştirilmiş karma etkinliklere imkan sağlamaya devam etmek için Cisco ailesine katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Cisco ile birlikte çalışmak, Socio’ya, teknolojimizi ve uzmanlığımızı olağanüstü bir ölçekte uygulama şansı verecek.

YORUMLAR