Clubhouse’dan Afganistan İçin Özel Tedbir

Clubhouse, Taliban'ın 15 Ağustos'ta Kabil'e girmesinin ardından Afganistan'daki kullanıcıların güvenliğini sağlamak için önlemler aldıklarını duyurdu.

clubhouse afganistan önlemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Taliban, 15 Ağustos’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdiğinden beri bazı sosyal ağlar ülkedeki kullanıcılarını korumak için aldıkları önlemleri duyuruyor. Örneğin Facebook, Twitter’dan değişikliklerini uygulamak için en uygun yolu seçmek için aktivistlere, gazetecilere ve sivil toplum gruplarına danıştığını açıkladı. Somut olarak açıklanan bilgilere göre Afganistan’daki kullanıcılar hesaplarını daha kolay bloke edebilecekler. Gelen verilere göre, ilk andan itibaren birçok vatandaş, batı ülkeleri veya eski rejim ile bağlantı gösteren sosyal ağlarını misilleme korkusuyla sildiler. 

Clubhouse’un Önlemi

Sosyal medya hesaplarının, muhalifleri takit etmek için kullanılabileceğini kabul eden Clubhouse, benzeri platformlarla benzer bir yaklaşım sergiliyor. Popüler sosyal ağ, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda Afgan kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için benzer önlemler aldığını açıkladı. Yeni tedbirler ile bir süredir aktif olmayan tüm hesapların profil resimlerinin yanı sıra biyografileri de gizlenmiş olacak.

Bu şekilde, belirli hesapları bulmayı zorlaştırmayı amaçlıyorlar. 

Uygulama aynı zamanda kullanıcılarını, anonim kalmaları için gerçek isimleri yerine takma isimler kullanmaya davet ediyor. Sosyal ağ sözcüsü Engadget tarafından sorulan soruya şu açıklamayı yaptı: 

“Clubhouse; terörist grupları, onların üyelerini veya Taliban da dahil olmak üzere bu tür grupların tanıtımını ve yüceltilmesini yasaklar. Terörist gruplar için birden fazla hükümet listesini kullanıyoruz, politikalarımızı düzenli olarak güncelliyoruz ve bu tür kullanıcıların platformdan kalıcı olarak silinmesini sağlamak için Terörle Mücadele Teknolojisi, konu uzmanları ve sektör liderleriyle birlikte çalışıyoruz. ”

Taliban’ın Clubhouse Faaliyetleri

Taliban’ın başkent Kabil’e girmeden önce Clubhouse’da aktif olarak yer almaya başladıkları biliniyor. Agence France-Presse’in ağustos başında hazırladığı haberine göre yalnızca 2 hafta önce ” İslamcı terörist grubu” olarak anılan Taliban ses tabanlı sosyal medya uygulaması olan Clubhouse’a giriş yapmıştı. Haberin devamında Taliban sözcülerinin uygulama içinde din konulu ve Amerikan birliklerinin geri çekilmesiyle hızla aşırılık yanlısı grubun kontrolüne giren Afganistan’ın geleceğine ilişkin planlarını tartıştıkları sohbet odaları açıyorlardı.

Bir Taliban odasına katılan Afgan kullanıcı Haanya Saheba Malik, AFP’ye verdiği demeçte, “Taliban bana kaba dedi ve onlar hakkında gerçeği söyledikten sonra mikrofonumu kesti” açıklamasını yaptı. Ayrıca sohbet odasıile ilgili şunları ekledi: “İnsan hakları kafirlerini ve ölümü hak edenleri açıkça ilan ettiler.”

Clubhouse’un hizmet şartları, “ırk, etnik köken, ulusal köken, kast, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik veya ciddi hastalığa” dayalı “ahlaksız, ırkçı veya ayrımcı” davranışları yasaklamaktadır. 

Ancak Andreessen Horowitz ve Tiger Global Management gibi A listesindeki yatırımcıların yanı sıra ünlü girişimci Audrey Gelman tarafından desteklenen uygulama, grubun platformda en az iki hafta çalışmasına izin vermiş gibi görünüyor.

Haberden kısa süre sonra Afganistan, yönetime el koydu ve “ılımlı” bir politika izleyeceğini ilan etti.

YORUMLAR