Clubhouse, Andreessen Horowitz’ten Yeni Yatırım Aldı

Canlı sesli sohbet uygulaması Clubhouse, Andreessen Horowitz tarafından yönetilen B turunda yeni fon sağladığını açıkladı.

Clubhouse, Andreessen Horowitz’ten Yeni yatırım aldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

6 ay içerisinde inanılmaz bir performans göstererek 1500 üyeden haftalık 2 milyon kullanıcıya ulaşan Clubhouse, B serisi yatırım turunda Andreessen Horowitz’ten bilinmeyen bir miktarda yatırım aldı. Ayrıca girişim, içerik üreticiler için Creator Grand Program’ını duyurdu.

Ses temelli bir sosyal ağ olan Clubhouse, paylaştığı bir blog gönderisinde yeni yatırım aldığını açıkladı. Horowitz’in liderlik ettiği tura toplamda 180 katılımcı katıldı. Bu yatırımın ardından Clubhouse, platformdaki içerik oluşturucuların gelir elde edebilmesini sağlamak için kolları sıvadı.

Uygulama, yüksek profilli ünlüler ve politik kullanıcılar dahil olmak üzere içerik oluşturucu yeteneklerini cezbeden olağanüstü bir iş çıkarmış durumdaydı. Buna rağmen geliri içerik oluşturuculara yönlendirme konusunda çeşitli sıkıntılara sahipti.

Gelen yeni yatırımla birlikte sürekli ilginin yanı sıra potansiyel olarak bir isim yapmak isteyen yeni içerik oluşturuculardan daha fazla zaman ve yatırım yapılması sağlanacak. Böylece platform YouTube ve TikTok gibi platformlara rakip olabilir hale gelecek.

Elbette, kullanıcılar için para kazanma özelliği eklemek, Clubhouse’un da para kazanabilmesi anlamına gelecek. Platform tüm kullanıcılar için ücretsizdir. Ancak kullanıcıların kullanıcılara ödeme yapması demek çeşitli kesintiler ile Clubhouse’un para kazanmasını sağlayacak.

İçerik oluşturucular için para kazanma yollarıyla ilgili planlar bu noktada nispeten açık uçlu denilebilir. Ancak platformda Patreon gibi bir sistem olabilir. Biletler, Clubhouse’un daha fazla kuruluşun sanal etkinliklere ev sahipliği yapmak için platformdan yararlanmasının yol açabilir.

YORUMLAR