Clubhouse Android Sürümünü Test Etmeye Başladı

Facebook, Discord ve hatta LinkedIn dahi kendi Clubhouse’unu oluşturmaya çalışırken orijinal uygulama Android sürümünü test etmeye başladı.

clubhouse android beta test
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Clubhouse 2021 Ocak’ından beri adından söz ettirmekte. Kendisi gündemden düşse bile kopyasını oluşturan şirketler ve yeni özellikleri haber değeri kazanıyor. Şu ana kadar yalnızca iPhone kullanıcılarının faydalanabildiği uygulama uzun zamandır beklenen Android sürümüyle ilgili somut adımları bu kez görünürde. Firmanın blogundan Android sürümü henüz yayında olmasa da küçük bir kesime betasının sunulduğu açıklandı. Global sunumun birkaç hafta sonra gerçekleşeceği düşünülse de şirket net bir tarih vermedi.

2020 Mart’ında hizmete girse de yeni yılla birlikte göz kamaştırıcı bir başarıya ulaşan genç şirket, uzun vadede sektörde kendisine yer edinmeyi hedefliyor. Bunu yapmak için rakiplerinin bulunduğu mecralara en azından işletim sistemlerine açılması gerekiyor. Şu anda erişim yalnızca iOS akıllı telefon kullanıcılarıyla kısıtlandığı için aşması gereken ilk engel Android sürüme geçiş. Peki bunun için çok mu geç kaldı? Zira o Android’e eklendiğinde kendisine benzer birçok uygulama ile karşılaşacak.  Facebook, Discord ve yakın zamanda LinkedIn, benzer işlevsellikte ürün ve özellikler ürettiler. Bu bağlamda rekabet her zamankinden zor olacaktır.

Analiz firması Sensor Tower’ın son verileri, Mart ayında Clubhouse indirmelerinin önceki aya göre % 72 düştüğünü gösteriyor. Android sürümünün piyasa sürülmesinin ardından yapılacak lansman ve reklam çalışmaları, başarının yeniden tomurcuklanmakta olup olmayacağını gösterecek.

YORUMLAR