Clubhouse Şimdi Android’de

Clubhouse’severlerin beklediği haber geldi. Sosyal medya uygulaması, artık Android Kullanıcılar için de mevcut.

clubhouse türkiye ön kayıt
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Clubhouse, iOS kullanıcıları için bir yıllık özel kullanımdan sonra nihayet Android uygulamasını başlattı. Şimdilik sadece ABD’deki kullanıcılara açılsa da kısa süre içinde dünyanın geri kalanına yayılması bekleniyor. Bu süre “haftalar” olabileceği gibi “saatler” de olabilir. Türkiye dahil pek çok ülke şimdilik ön kayıt aşamasında.  Google Play mağazasından erişim için siz de ön kayıt yaptırabilirsiniz. Böylece, uygulama Türkiye’de kullanılabilir olduğu anda bilgilendirilebilirsiniz. 

clubhouse android

Platform, planlı büyüme stratejisini devam ettirmek amacıyla Android uygulamasında da davetle katılım sistemini etkin tutuyor. Yani bu sürüm de iOS’tan çok farklı olmayacak. Clubhouse’un bu planlı büyüme hedefi, Enders Analysis teknoloji başkanı Joseph Evans’a göre başarıyı kaç kişinin kullandığına göre değerlendirmedikleri anlamına geliyor.  

Şirket yaptığı açıklamada, yaza girerken daha da açılmayı ve milyonlarca insanı iOS bekleme listesinden içeri aktarmayı planladıklarını söyledi. Yine dil desteğini genişletme ve daha fazla erişilebilirlik özelliği eklemeyi hedefliyorlar. Android’in de halihazırda kullanıma sunulmaya başlamasıyla yılın başındaki popülerliğini tekrar yakabilir. Bu kez Facebook, Twitter, Discord, Spotify ve hatta LinkedIn’de dahi çeşitli klon sürümleri olacak. 

All In içerik oluşturucu ajans kurucusu Kevin Tewe, Clubhouse’un ilk başarısının pandemi sırasında evde kalan insanlardan kaynaklandığını söyledi.Bir başka ajansın kurucusu Clare Groombridge de onu destekler biçimde insanların artık birden fazla sosyal ağ arasında geçiş yapmak yerine bildikleri ve güvendikleri platformlarda her iki uygulamanın özelliklerini de kullanmak istediklerini söyledi. 

Yine de iyi bir reklam kampanyası, Clubhouse dahil,  adı geçen şirketlerin uygulamalarından birini birkaç adım ileriye taşıyabilir. Clubhouse’un bir anda popülerlik kazanması da Elon Musk’ın katılmasıyla olmuştu. Uygulama, en son finansman turunda yaklaşık 4 milyar ABD Doları değerindedir. 

YORUMLAR