Clubhouse, Davetiye Şartını Kaldırdı

Clubhouse, davetiye sistemini kaldırdı. Artık herkes için erişilebilir.

clubhouse son sürüm
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Clubhouse’un davetiyeyle kullanıma sunulduğu birkaç başarılı ayın ardından, herkesin kullanımına açılması vakti geldi. Ses temelli uygulama, her zamanki popülaritesini korumaya devam edeceğini vaat ediyor. 

Clubhouse, 2021’in başında güçlü bir pazarlama tekniği ile seçicilik kartını öne sürmüştü. Yalnızca iOS telefonlar üzerinden ve davetle üye olunabilen sosyal platform, birkaç Amerikan yıldızını ve Elon Musk gibi ünlü girişimcileri konuk etmişti. Lansman süreci, bu şekilde göz kamaştırıcı bir başarı ile sonlanmıştı. 

Uygulama, aylar sonra, şimdi davetiyesiz son versiyonunu duyurdu. Önceki seçici tavrının, kayıt büyümesini yavaşlatmak ve kontrol edilebilir hacimde tutmak için kullandıklarını yineledi. Birkaç aydır Android cihazlarda da kullanılan uygulama artık şartsız olarak herkese açıldı. 

Uygulama yayınlandığı tarihte çok başarılı olduysa da o coşkusu düşmüş gibi görünüyor. Özellikle Facebook, Instagram, LinkedIn ve hatta Reddit gibi internetin büyük isimlerinin kendi platformlarını zenginleştirmesi için bir araç, fikir girişimi olarak kalmış dahi olabilir. Yine de şirkete göre kullanıcı sayısı da lansmanından bu yana sürekli bir artış kaydetti. Temmuz ayında günlük olarak 500 bin sohbet odası oluşturulmuş olacak. Geride bıraktığımız haziranda bu sayı 400 bin, mayısta ise 300 bindi. Amerikan firması, platformdaki toplam aktif kullanıcı sayısını belirtmemekle birlikte uygulamanın Android’e açılmasından bu yana 10 milyon yeni kişinin aralarına katıldığını söyledi. 

YORUMLAR