Clubhouse’da Veri Sızıntısı İddiası: 3,8 Milyar Kişinin Telefon Numarası Satışa Çıkarıldı

Sene başında çok ses getiren uygulama Clubhouse, tatsız bir skandalla adından söz ettirdi.

clubhouse veri ihlali
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jiten Jain, Twitter’da, Clubhouse’un telefon numaralarının eksiksiz bir veri tabanının Darknet’te satışa sunulduğunu keşfettiklerini duyurdu. Önde gelen siber güvenlik uzmanlarından olan Jain, paylaşımında net bir şekilde şunları söyledi: “#Clubhouse kullanıcılarının telefon numaralarından oluşan bir veri tabanı #Darknet’te satışa sunuldu.

İddia, yalnızca Clubhouse kullanıcılarıyla da sınırlı değil. Onların kişisel rehberleri de sızıntıya dahil. Bu nedenle, Clubhouse’u hiç duymamış olsanız dahi numaranız suçlulara ve dolandırıcılara açılmış olabilir.

Konu hızlı bir şekilde gündem oldu. Bir diğer siber güvenlik uzmanı Rajshekhar Rajaharia, Jain’in bahsettiği veriler üzerinden konuştu. Ona kalırsa bu numaralar yalnızca “numara”. İsim ya da görsel desteğinin olmadığına dikkat çeken Rajaharia, kişisel bilgilerin sızdırılmadığını ve bu tür bir listenin sahtesinin çok kolay bir  şekilde hazırlanabilir olduğunu söyledi. Kendi bakış açısına göre veri ihlali iddiasının sahte olabileceğini belirtti. 

Resmi Açıklama

Clubhouse, resmi açıklamasında Clubhouse’da herhangi bir ihlal olmadığını ve sunulan listedeki sözde hack’lerin sadece milyarlarca rastgele telefon numarası üreten bir dizi bot olduğunu resmen doğruladı. Bu numaralardan biri tesadüfen bir Clubhouse kullanıcısının gerçek telefon numarasıyla ilişkilendirilirse, “API, kullanıcı tarafından tanımlanabilir hiçbir bilgi döndürmez.”

Sızıntı doğrulanırsa, Avrupa Birliği’nin kişisel verilerin işlenmesi ve korunmasına ilişkin kuralları, kullanıcı olmayan kişiler hakkında bilgi toplanmasını yasakladığı için Clubhouse yönetimi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle bir ihlalin cezası, uygulamanın App Store ve Google Play’den kaldırılmasını içerir.

YORUMLAR