Çocuklar için Yeni Bir Instagram Sürümü Geliyor

Platform içinde güvenlik önlemleri üzerine çalışan Instagram, 13 yaş altı kullanıcılar için kısıtlı bir sürüm geliştiriyor.

Facebook kullanıcı pazarı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram’ın sahibi Facebook, 13 yaş altındaki gençleri Instagram’a kaydolmaktan caydırmak adına çocuklar için bir sürüm başlatmayı planlıyor. Böylece ebeveynlerin çocuklarının sosyal platformlarda geçirdiği zaman için duyduğu kaygı da azaltılmış olacak. 

Instagram, halihazırda 13 yaşın üzerindeki kişiler tarafından kullanılabilir vaziyette. Şirket, Facebook üzerinden yaptığı duyuruda 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik bir Instagram sürümü oluşturmak için yeni bir ekip oluşturduklarını yazdı.  Şirket sözcüsü Joe Osborne konuyla alakalı, “Çocukların arkadaşlarına ayak uydurmasına, yeni hobileri ve ilgi alanlarını keşfetmesine ve daha fazlasına yardımcı olmak için Instagram’a ebeveyn kontrollü bir deneyim getirmeyi araştırıyoruz” dedi. Osborne, Messenger Kids’i hatırlatarak çocuklara uygun ve ebeveynler tarafından yönetilen ek ürünler geliştirmeye çalıştıklarını da belirtti. Daha detaylı bilgi henüz verilmemiş olsa da merkezde ılımlı bir tutum olacağı konuşuluyor. 

Firma, yaşları hakkında yalan söylemek isteyen kullanıcıları tanımak ve küçükler için ayrılmış uygulamaya erişmelerini sağlamak için kendi algoritmasını da kullanabilir. Şu an proje başlangıç ​​aşamasında olduğundan dolayı bu girişimin nasıl bir şekil alacağını görmek için beklememiz gerekecek. 

Duyuru, genç kullanıcıları korumak adına güncellenen yeni kullanım özelliklerinin duyurulmasının ertesinde yapıldı. 18 yaş altı için getirilen korunma metotları bu yeni çocuk sürümüyle birlikte 13 yaş ve altını daha iyi esirgemelerini sağlayacak. Platformun üzerinde durduğu bir diğer geliştirme ise Reels ve Keşfet’te çıkan “önerilen kullanıcılar” sekmesindeki genç hesapları üzerine olacak. 18 yaşın altındaki hesapların önerilmesinin de önüne geçilecek.

 13 altını daha iyi koruma

Tüm bu bakışın karşısında duran düşünceler de var elbette. Akademisyen Belinda Barnett, 13 yaş altındaki çocuklar için Instagram sürümü geliştirilmesini “her yönden kötü bir fikir” olarak yorumladı. Bu adımın sosyal medya bağımlılığı yaşını daha da aşağıya çekeceğini düşünen Barnett, idealin aksine Facebook’un çocukların birbirleriyle iletişim kurmasıyla aslında ilgilenmediğine dikkat çekti. Ona göre 13 yaş altı grup şirket tarafından yalnızca “kullanılmamış bir pazar” olarak görülüyor. 

Sizce hangi bakışın doğru olduğunu düşünüyorsunuz? Instagram tüm bu adımları TikTok ve Sanapchat’e karşı kullanıcı tabanını genişletmek için atıyor olabilir mi?

YORUMLAR