Çocuklara Özel Instagram Projesi Askıya Alındı

Instagram, çocuklar için geliştireceği özel sürüm projesini askıya aldı.

instagram çocuklara özel
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medya platformları arasındaki Instagram son dönemde imza attığı değişiklikler ile sık sık gündeme geliyor. Fakat bu özelliklerin bir çoğunun negatif geri dönüşler alması ise Instagram’ın farklı açıklamalar yapmasına yol açıyor. Yeni gelen 13 yaş altı çocuklar için geliştirilen uygulama da negatif eleştiri alanlar arasında bulunuyor.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, Twitter platformundan yaptığı özel açıklamada ünü şirketin aileler, uzmanlar, karar vericiler ve denetleyiciler ile beraber çalıştığını söyledi. Bu sayede onların endişelerini dinleyeceklerini ve projenin genç ergenler için değerli olduğunu da söylemişti. 

Tepkiler Kararı Etkiledi 

Facebook tarafından 2012 yılında satın alınan Instagram, 13 yaş altı için özel platform olmasının çocuklar için daha yararlı olabileceğini söylemişti. Mosseri, YouTube ve TikTok gibi şirketlerin de kendi içerisinde yaş gruplarına özel uygulamalar sunduklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan Facebook’un şirket içi raporları ise Instagram’ın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtıyordu. Instagram’ın 13 yaş altı çocuklar için özel bir uygulama üzerinde çalışması ise kamuoyunda büyük tepkiye sebep olmuştu. 

Instagram gelen tepkilerden sonra aldığı kararı bir süre daha değerlendirmek istediğini belirtti. Projenin askıya alınmasına yol açan tepkilerden sonra ne gibi adımların takip edileceği ise tam olarak bilinmiyor.

YORUMLAR