Çok beklenen WhatsApp Web Özellikleri Kullanıma Sunuldu

WhatsApp’ın masaüstü sürümü için iyi haber geldi. Facebook, yayınlanan bir basın bülteniyle yakın zamanda bilgisayar üzerinden görüntülü ve sesli aramanın yapılabileceğini duyurdu.

whatsapp web görüntülü arama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Özellikle çalışırken WhatsApp’ın web sürümünü kullandığınız ve bilgisayarınıza düşen bildirimler sayesinde zaman kazandığınız olmuştur. Ancak bildiğiniz gibi uygulama hala web üzerinden arama yapmamıza izin vermiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bu durumun değişeceğine yönelik haberler sürekli gündeme geliyor.

Bu kez yönetici şirket Facebook’un duyurduğu bilgilerle geldik. Şirket, yeni özelliğin yakında kullanıma sunulacağını ilan etti. Kademeli olarak tüm kullanıcılarına ulaşacak. Kullanmak için site ara yüzünde sohbete eklenecek sembole tıklamanız yeterli olacaktır. Buradan yapacağınız konuşmalar da ister görüntülü isterse sesli olsun uçtan uca şifrelenecek. Böylece gizliliğiniz de mobil uygulamada olduğu şekilde korunacak. Aramanız ekranın üst kısmında sabitleneceği için diğer pencerelere de bakabileceksiniz. 

Google Meet ve Zoom gibi grup görüşmeleri ise bir sonraki adım olarak gösteriliyor. WhatsApp, yeni özelliğini herkesin kullanımına sunmadan önce test ediyor. Son gizlilik protokolü tartışmalarının ardından kullanıcılarını elinde tutmak isteyen şirket, platformuna yeni özellikler eklemeyi sürdürecektir.

Son bir hatırlatma, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini kabul etmek için son tarih 15 Mayıs. Kabul etmezseniz hesabınızı kullanmayacaksınız ve 120 gün sonunda pasif olması dolayısıyla silinecek. Tabii, bu yeni özelliklerden de yararlanamayacaksınız. Alternatiflerden bahsetmek gerekirse şu an Telegram Web’de görüntülü veya sesli konuşma özelliği etkin değil. Signal’de ise her iki arama sürümü de aktif olsa da yalnızca iki taraf  arasında kullanılabiliyor. 

YORUMLAR