İkinci El Pazaryeri Danggeun Market, 162 Milyon Dolar Yatırımla Unicorn Oldu

Güney Kore’nin yeni unicorn girişimi, Danggeun Market oldu. Şirket, son yatırım ile değerini 2,7 milyar dolara yükseltti.

ikinci el girişimi unicorn
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Güney Kore’nin popüler çevrimiçi ikinci el pazarının arkasındaki şirket olan Danggeun Market Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 162 milyon dolar ek fon sağlayarak değerlemesini 2,7 milyar dolara çıkardı. Böylece ülkenin yeni unicorn girişimi oldu.

Seul merkezli girişim, yeni yatırımcılar DST Global, Aspex Management ve Reverent Partners’ın yanı sıra Goodwater Capital, SoftBank Ventures Asia, Altos Ventures ve Kakao Ventures’ı içeren mevcut yatırımcılardan yeni fonlar aldığını söyledi. 

Yeni yatırımın kaynağı, şirketin Karrot isimli uygulamasının son yıllarda gösterdiği büyüme olarak gösteriliyor. Uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısı 2018 yılı başında 500 bin iken 2021’in başında bu sayı 14,2 milyona ulaştı. 

Kurucu Gary Kim: “Güney Koreli girişimler de Facebook ve Google gibi başarılı olabilir.”

Karrot’un kurucu ortağı Gary Kim; ürünlerinin kalitesinin, pazarlamasının ve markalaşmasının kalite anlamında gelişmesi halinde Güney Koreli girişimlerin de Facebook ve Google gibi başarılı olabileceğini söyledi. Kim’e göre, Karrot geçen yıl yüz milyarlarca dolarlık satış gerçekleştirdi. 

Bir sonraki finansman turuna gelince, Bay Gary Kim bunun şirketin küresel genişlemesinin büyümesine bağlı olduğunu söyledi. Küresel bağlamda başarılı olurlarsa ve Karrot artık daha fazla kullanıcı çekiyorsa, Danggeun Market iki yıl içinde kesinlikle bir kez daha fon sağlayacaktır. 

Danggeun‘un ikinci el giyimin retro popülerliği ve e-ticaret aracılığıyla yeniden parlamasını büyümek için iyi değerlendirdiği sayılarla da kendini gösteriyor. Yeni yatırımın ardından uygulamayı daha da geliştirip süper app olmayı ve denizaşırı ülkelere açılmayı hedefliyorlar. Ayrıca bu yıl içinde 200 kişilik iş gücünü 300’e çıkarmayı planlıyorlar. Şirket şu anda Karrot’u Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya’da işletmekte. Şu anda kârlılığı artırmaya odaklanıyorlar ve herhangi bir potansiyel halka arzın gerçekleşmesi beş yıl alabilir.

2015 yılında Bay Gary Kim ve Paul Kim tarafından kurulan Danggeun Market, “mahallenizdeki pazar” anlamına gelen samimi bir isme sahip. Danggeun Market, toplam kayıtlı kullanıcı sayısının 21 milyonu aştığını, Kore’nin ise toplam 20,92 milyon haneye sahip olduğunu ve 2018’den bu yana her yıl %300’den fazla büyüme kaydettiğini söyledi.

YORUMLAR