Haftanın Girişimcisi: Zomato’nun Kurucularından Deepinder Goyal

Telefonunuzdaki menü rehberi Zomato'nun kurucusu Deepinder Goyal kimdir? Girişim fikri nasıl doğdu? İnceliyoruz.

zomato kurucusu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Zomato’yu daha önce duymuş muydunuz? Yeni bir yerlerde yemek yemek istediğimizde birçoğumuzun danıştığı restoran rehberi Zomato’nun kurucularından Deepinder Goyal’ın hayatına yakından bakıyoruz.

Eğitim ve Yeni Başlangıçlar

Deepinder, 2005 yılında Delhi’deki Hint teknoloji Enstitüsü’nden (IIT-Delhi) matematik ve bilgisayar alanında yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Burada gelecekteki ortağı olan Pankaj Chaddah ile tanıştı. 

Mezuniyetten yıl sonra ise bir yönetim danışmanlığı şirketi olan Bain & Company’ye katıldı.   Ancak iki yıl içinde işini bıraktı ve dünyanın en büyük restoran rehberlerin biri olan Zomato’nun temelini attı. Bain & Co’da danışmanlık yaparken ihtiyacı olan şeyi elde etmişti. Ekip arkadaşları da tıpkı kendisi gibi menüleri öğrenmeye yoğun talep gösteriyordu. Yani geleceğin Zomato’suna. 

Zomato

Goyal ve Chaddah, etraflarındaki restoranların menülerini bulmanın daha kolay bir yolunun olması gerektiği fikri üzerinden ilerlediler. Yani kendi ihtiyaçları, girişim fikirlerinin biçimlenmesine yardımcı oldu. Menüleri, çevrim içi hale getirmeliydiler. Hem de bütün menüleri. 

Emekleme döneminde Foodiebay olarak bilinen girişim, Goyal’in evinde  bir fikirden daha fazlası haline geldi ve hareket almaya başladılar. 2010’un başlarında Naukri.com’dan aldıkları 1 milyon dolarlık tohum yatırım ile giderek güçlenir hale geldiler. 

Şirketin hizmet alanını genişletmek için etkinlik biletleri ve restoran pazarlaması üzerine çalışmalar yürütseler de başarısız sonuç dolayısıyla kendilerini en iyi oldukları yöne çevirdiler.  

2008’deki kuruluştan itibaren harika bir iş zekası gösteren Goyal’in şirketi, aksiliklere rağmen gelişmeye devam etti. 

Basit bir fikirden yola çıkan girişim, zamanla kendisini endüstri lideri bir hizmet haline getirdi ve Goyal artık ciddi yatırım seçimleri yapmak için yeterli paraya sahip hale geldi. Bu da yatırımların büyük ölçekli olarak artmasına sebep oldu. 

Zamanla yatırım alandan yatırım yapan konumuna geldiler. 2014 yılında, Yeni Zelanda’da MenuMania ve İtalya’dan Cibando gibi şirketlerin portföyüne eklenmesiyle şirket benzer platformları satın almaya başladı. 2015 yılında Goyal, Squad şirketine üç büyük yatırımdan ilkini yaptı. 

Goyal Nasıl Biri

Kendisi Kanchan Joshi ile evli ve çiftin Siara isimli küçük bir kızı var. Bu bilginin dışında hayatı hakkında ağzı son derece sıkı olan Goyal, mütevazı ve orta sınıf bir aileden geldi ve Pencap’ta doğup büyüdü. Elde edilen diğer bilgiler, onun bir yemek aşığı olduğunu ve yemeğini paylaşmaktan hiç hoşlanmadığını söylüyor. 

Yeni Delhi’de yaşayan girişimci, burada başlattığı girişiminin ağını  birkaç yıl içinde ağını Mumbai, Bangalore ve Kalküta gibi şehirleri kapsayacak şekilde genişletmeyi başarmıştı. İş, ağırlıklı olarak Hindistan pazarına hizmet vermeye başlasa da, küresel bir marka haline geldiğinde tüm dünyadaki insanlar, Zomato’dan önce ne yaptıklarını hatırlamaz hale geldi. 

E YANİ?
Deepinder Goyal’in şu anda tüm dünyada bilinen şirketini kurma fikri, aslında hepimizin en basit sorunlarından birine verilen cevap. Tıpkı günümüzün en ünlü girişimleri gibi… Zomato ile birlikte artık tüm restoranların menüleri bir rehber şeklinde telefonumuzda bulunuyor.
YORUMLAR