Degree, Engelliler için Tasarlanan İlk Deodorantı Piyasaya Sürüyor

Degree'nin engelli bireyler için tasarladığı deodorant gelişmiş paket içeriği ve işlevsel kullanımıyla geniş bir hedef kitlesine hitap etmeyi başarıyor.

degree, unilever, deodorant
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Unilever markası olan Degree, görme engelli ve üst ekstremite engeli olan bireyler için Degree Inclusive adlı kapsayıcı tasarım ürünü olan deodorantını piyasaya sürüyor. Tek elle kullanılabilmesi için çengel şeklide verilen tasarım, deodorantın kolayca tutulabilmesini sağlıyor. Böylelikle manyetik kapakları sayesinde pratik bir şekilde açılıp kapanabiliyor.

Görme bozukluğu olan kişiler için üzerinde özel talimatlar yer alan bir braille etiketi de üründe yer alıyor. Daha pratik bir şekilde uygulanabilmesi için büyük bir roll-on olarak tasarlanan ürün büyük bir ilgi görüyor. Ürünün bu özellikleri sayesinde defalarca uygulama yapmadan tek geçişte koltuk altına da uygulanabilmesi mümkün hale geliyor.

Geniş Bir Kullanım Alanına Sahip Olacak

Deodorantın tasarımı Wunderman Thompson’ın tasarım başkanı Christina Mallon’dan alınan girdiler ışığında ortaya çıkmış durumda. ALS hastası Christina Mallon, engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları deneyimlediği için kapsayıcı tasarımlar konusunda önemli bilgiler sağlamış. Aynı zamanda hem Degree hem Wunderman Thompson, paketi eşsiz olan en iyi tasarımı ortaya çıkarabilmek için bu süreçte engelli topluluğundan da farklı bireylerin görüşlerini not almış.

Basit bir eylem gibi görünen deodorant kullanmak, el becerileri sınırlı olan yaşlılar için de büyük bir probleme dönüşebiliyor. Bu sebeple, ilerleyen yaşlardaki insanlar tarafından da ürünün ilgi görebileceği söyleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gezegende yer alan her birey hayatının bir döneminde bir tür geçici veya kalıcı engel yaşıyor. Degree’nin tasarımının önemi bu gerçek ele alındığı zaman ortaya çıkıyor.

YORUMLAR