Dijital Göçebe Nedir?

Bir gün İstanbul'dan işinizi yaparken sonraki gün veya hafta Malibu'da çalışmanız mümkün mü? Dijital göçebeler yanlarında internet olduğu sürece istedikleri kadar seyahat edebiliyorlar. Uğramadıkları tek bir yer var: Ofis. Yazımızda dijital göçebe ne demek, hangi mesleklerle uyumlu inceliyoruz.

dijital göçebe iş modeli meslekler
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital göçebe terimi ilk defa Tsugio Makimoto ve David Manners tarafından 1997’de yazılan The Digital Nomad kitabında kullanıldı. Kitap Türkçeye çevrilmese de birçok dijital esinti gibi ülkemize geldi. 21. yüzyılın özgür insan anlayışı ve sağladığı yeni imkanlar ile gün geçtikçe daha işlevsel bir hal aldı. Yazımıza, dijital göçebenin tanımıyla başlayacağız. Daha sonra avantajlar ve dezavantajlarından bahsedip nasıl bu çalışma stiline uyum sağlayabileceğinizi anlatacağız. Bu metni okumayı bitirdiğinizde hangi mesleklerin dijital göçebeliğe adapte edilebileceğini ve size uygun olup olmadığını öğreneceksiniz. 

İletişim Çağını Lehine Çevirmek: Dijital Göçebelik

Dijital göçebe veya sık kullanılan İngilizce karşılığı ile digital nomad, dijitalleşen dünyanın sunduğu iş stillerinden birini benimseyen insanlardır. Dijital göçebeler, para kazanmak için mesai saatlerine bağlanmazlar. Onları diğer insanlardan ayıran en temel özellikleri ise mesai saatlerinden ziyade belli bir ofise, çalışma mekanına bağlı kalmamaları. Büyük çoğunluğu olmasa da dijital göçebelerin mesai saati usulüyle çalışanları da var. Onları evden çalışan kişilerden ayıran yanı ise sürekli gezmeleri ve bunun kendi tercihleri olması. 

dijital göçebe özellikleri

Dijital göçebelik, bir iş kolu değil çalışma stilidir. Farklı sektörde çalışan birçok insan bu metodu benimseyerek kendini dijital göçebe olarak tanıtabilir. Ortak yönlerini “internetin olduğu her yerde çalışabilmeleri” şeklinde kısaltabiliriz. Burası bir gün kütüphane, diğer gün bir kafe veya park olabilir. Yanlarında daima bilgisayarlarını veya iş yüklerine göre sadece telefon ve tabletlerini taşıyan dijital göçebeler, istedikleri yerde çalışabilirler. Kendi şehirlerindeki farklı konumların yanında aslında dijital göçebeliği daha çekici hale getiren yan ülkenin farklı şehirlerine veya farklı ülkelere yapabilecekleri göçler. 

Hangi Meslekler Dijital Göçebeliğe Uygundur? 

Tahmin edersiniz ki her meslek dijital göçebeliğe uygun değildir. Bir mühendis, doktor, dişçi veya satış danışmanı gibi meslekler tek mekanda çalışmaya uygun mesleklerdir. Şimdi bir de uygun olan meslekleri sıralayalım:

 • Çevirmen,
 • Danışman, 
 • Dijital pazarlama uzmanı,
 • Dijital reklam yöneticisi,
 • Dropshipping,
 • Editör,
 • Eğitmenlik
 • Fotoğrafçı,
 • Metin yazarı,
 • Muhasebeci,
 • Sosyal medya uzmanı,
 • Stratejist,
 • Tasarımcı,
 • Yazılımcı,
 • Youtuber.

Eğer siz de bu mesleklerden biriyle uğraşıyorsanız veya birini olsun çevrim içi kazanca dönüştürebilecekseniz dijital göçebeliği iş stiliniz haline getirebilirsiniz. Belki de şu anda tam olarak bunu yapıyorsunuzdur. Sizce yukarıdaki listeye başka hangi meslekleri ekleyebiliriz?

Avantajlar

Dijital göçebelik, size öncelikle mekânsal bir özgürlük sağlar. Tam da bu sebeple sosyal çevreniz genişler, her gün yeni yüzler görebilirsiniz. Farklı insanlarla tanıştıkça daha açık görüşlü hale gelirsiniz. 

Farklı renklerin yaratıcı düşünme üzerindeki etkisini duymuş olabilirsiniz. Mekanların da benzer tesirlerden söz edebiliriz. Kendi evinizde dahi odaklanmanıza yardımcı olduğunu düşündüğünüz sabit yerler vardır. Farklı mekanlarda çalışarak hem yeni yerler keşfedebilir hem de üretkenliğinizi artırabilirsiniz. Bu yeni mekanlar olanaklarınıza göre bir kafeden, şehre hatta farklı ülkelere kadar değişkenlik gösterir. 

Sürekli aynı mekanda ve aynı insanlarla kalmamanız iletişim gücünüzü ve uyum sağlama becerinizi geliştirir. Ayrıca mesai saatleriniz olmadığı için zaman kontrolü tamamen size ait olur. Anlık gelişmelere ayak uydurabilir ve kendinize zaman ayırabilirsiniz.  Bu da yaşadığını iş stresi ve baskısını azaltır.  

Yeni diller öğrenebilirsiniz. Göçebe yaşam, farklı kültürleri tanımanıza imkan verdiği gibi kültürün en önemli taşıyıcısı olan dilleri de yerinde öğrenmenize imkan verir. Dijital nomadlıkla kendinize ayırdığınız vaktin bir kısmını dil öğrenmeye harcayabilirsiniz. 

Dezavantajlar

Dijital nomadlık da kendi içinde dezavantajlar barındırır. Nedir bunlar? İnternet ağının sorunsuz çektiği alanlar bulmak bazen düşündüğünüzden daha zor olabilir. Özellikle şehirler veya ülkeler arası yer değişikliklerinde zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Bazense çevrenizdeki insanlar eğlenmeye giderken siz çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle tasarım, medya gibi işlerle uğraşanlarınız zaman planlamasını ne kadar kendisi yapsa da her şeye yetişemez. 

Ülkeler arası seyahatlerde yeni kültürlere ne kadar açık olsanız da kültürün en önemli parçalarından birinin de yemek olduğunu unutmamak gerek. İran’ın yağlı et yemekleri veya Uzak Asya’nın farklı lezzet anlayışı sizi zorlayabilir. Elbette iki örnekle sınırlı değil. Farklı deneyimler yaşadıkça kendiniz de fark edebilirsiniz. Bu bağlamda alerjik bir bünyeye sahip olmamanızı dilerim. 

Göçebelik serüveniniz tüm sorumlulukları üzerinize alacağınız anlamına geliyor. Bu noktada da yine gideceğiniz her yeni şehre uyum sağlamanız, farklı ülkelerin kurallarını benimsemeniz gerekecek. Göçebeliği kendi planlarınız ve rotanıza göre sürdüreceğiniz için hazır hissettiğinizde gerçekleştirdiğiniz yer değiştirmeler büyük oranda dezavantajların etkisini hafifletecektir. 

Yeni Bir Başlangıç: Dijital Göçebe Olmak için Neler Yapmalısınız?

Dijital göçebe olmak herkes için olmasa da birçok kişi için harika bir metot. Kimileri tek mekanda kendine en uygun ortamı kurar ve konfor alanından çıkmak istemez. Bazıları ise bunun tam tersi olarak konfor alanına bağlılıktan hoşlanmaz. Dijital göçebe olmak istiyorsanız öncelikle ikinci gruba dahil olmanız gerek. Zaman ayarlamasını siz yapsanız da aldığınız işe göre yoğunluğunuz değişebilir yani bir kurumdakinden daha fazla çalışabilirsiniz. Dijital göçebe olmak için tam zamanlı işinizden ayrılıp ayrılmamak sizin kararınız. Özellikle son dönemde pek çok şirket uzaktan çalışma sistemini ve esnek mesai saatlerini gündemine almış durumda. Bununla birlikte, kendi iş ağınızı kurma motivasyonuna sahip olmanız gerektiğini de söylemek gerekir. Dijital göçebeliğin bir parçası olarak farklı şehirlerde çalışmak isterseniz, gideceğiniz yerin imkanları ile ilgili araştırma yapmalısınız. İş ağınızı yalnızca müşteri odaklı değil benzeri çalışma şeklini benimsemiş dijital göçebelerle bağ kurarak da genişletmelisiniz. 

MBO Partners’ın 2021 verilerine göre dünyada 4,8 milyon dijital göçebe var. Ayrıca 17 milyon çalışan da gelecekte dijital göçebe olmayı hayal ediyor. Eğer yukarıda saydığımız şartları sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız mesleğinize uygun olacak şekilde özgür bir çalışma ortamı kurabilirsiniz. Dijital göçebe sistemine dahil olmak için ihtiyaç duyduğunuz en büyük güç aslında kendi motivasyon ve isteğiniz. Bunlar olduktan sonra siz de küçük veya geniş çaplı dijital göçebelik serüveninizi başlatabilirsiniz. Özellikle çabuk sıkılan insanlar için iş hayatının sürdürülebilirliğini artırması, uzun vadede en büyük avantajınız olur. 

E YANİ?
Dijital göçebelik, gününüzün kontrolünü elinize almanız anlamına gelir. Esnek mesai saatlerine uyumlu ve uzaktan çalışmanıza imkan tanıyan düzenli bir işiniz varsa sizin için dijital göçebelik daha kolay. Kendinizi ve işinizi internete emanet edip farklı mekanlarda işlerinizi yürütüyorsunuz. Farklı yer tanımı dijital göçebelikte çok geniş. Şehrinizdeki farklı mekanlar olabileceği gibi yaşadığınız ülkenin farklı şehirlerine veya bambaşka ülkelere yapacağınız planlı seyahatler de yeni mekanlarınızı belirleyebilir. Aynı ortamda çalışmanın size uygun olmadığını düşünüyorsanız içinde yaşadığımız teknoloji çağında önemli bir çalışma biçimi olan Dijital göçebeliği değerlendirebilirsiniz.
YORUMLAR