Z Kuşağı, Dijital Ödemede Lider

Yemek kartı sektörünün lider ismi Sodexo, son araştırması ile dijitalleşmeye en hızlı uyum sağlayanların Z kuşağı olduğunu ortaya koydu.

Sodexo dijital ödeme raporu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, pandemi ile birlikte hızlanan dijitalleşme sürecinde Baby Boomers, X,Y ve Z kuşaklarının Sodexo bakiyelerini nasıl harcadıklarını analiz etti. Rapora göre en yüksek bakiyeli harcamayı Baby Boomers kuşağı yaparken Z kuşağının yemek başı bakiyesinin düştüğünü görüyoruz. Ayın son haftasında kullanıcıların yarısının bakiyesi bitmiş oluyor. 

Sodexo yemek kartı kullanıcılarının %60’ını Y kuşağı çalışanlar oluştururken bu kuşağı sırasıyla X, Z ve Baby Boomers takip ediyor. 2000 sonrası doğan Z kuşağı, henüz iş hayatında diğerleri kadar aktif olmasa da %47’si alışverişlerde mobil ödemeyi tercih ediyor. İstatistiksel olarak bu oran Y kuşağında %39 , X kuşağında ise %31.

Baby Boomers veya Sadık Müşteri

Araştırma sonucuna göre Baby Boomers, diğer kuşaklara göre daha sadık bir müşteri tipi. Bu grup, harcamalarının %35’ini 12.00-14.00 arasında yapıyorken Z kuşağında bu saat 14.00’da yoğunlaşıyor. Yine Baby Boomers kuşağının, yemek yediği restorana daha sadık olduğu görülüyor. 2021 yazında Y ve Z kuşakları Baby Boomers’a göre %38 daha fazla mekan değiştirmiş. 

Kuşakların Ortak Noktası: Kebap

4 kuşağın birleştiği yegane nokta ise yemek tercihinde oluyor. Büyük çoğunluk yemek hakkını kebaptan yana kullanıyor. Öyle ki kebap tercihi Baby Boomers’ta %34’e kadar ulaşıyor.

Fast food tüketiminde zirveye ise tahmin edilebileceği gibi Z kuşağı oturuyor.  

YORUMLAR