Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, hedef tüketicilere ulaşmak için özellikle internetin kullanılmasını içeren bir pazarlama türüdür. İnternetin, mobil cihazların, sosyal medyanın, arama motorlarının ve diğer kanalların kullanıldığı bu pazarlama türünde tüketiciyle etkileşim ön plana çıkar.

dijital pazarlama nedir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital pazarlama müşterilere yaklaşmanın yeni bir yoludur. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya nazaran müşterilerin nasıl davrandığını anlamanıza yardımcı olur. Bu çaba sayesinde doğru müşterilere doğru yerde ulaşmak mümkün hale gelmektedir.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, internet üzerinde ürün veya hizmetleri tanıtmak ve satmak için gerçekleştirilen bir pazarlama biçimidir. Hedef kitlenize ulaşmak için arama motorları, sosyal medya ağları ve e-posta gibi farklı çevrimiçi pazarlama kanallarından yararlanmayı içerir.

Dijital pazarlama yoluyla, teklifleriniz ile ilgilenen kişileri bulabilirsiniz. Onlarla etkileşime girerek markanızla güven inşa etmeniz mümkündür. Dijital pazarlamanın birkaç türü vardır. En önemlileri website pazarlamacılığı, PPC reklamcılığı, içerik pazarlama gibi yöntemlerdir.

Özetle, dijital pazarlama, elektronik cihazlar aracılığıyla yürütülen herhangi bir pazarlama yöntemini ifade eder. Dijital pazarlama yürütme sürecinde bir işletme, müşterilere ulaşmak için website, arama motoru, blog, sosyal medya, video ve e-posta gibi kanalları kullanabilecektir.

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital pazarlama, müşteri tabanının belirli bir bölümünü hedefler ve etkileşimli bir çözümdür. Dijital pazarlama yükselişte olan bir trend gibidir. Arama sonucu reklamları, e-posta reklamları ve sponsorlu tweet gibi çok farklı noktaları içerir. Özellikle müşteri geri bildirimi önemlidir.

  • Website Pazarlamacılığı – Bir website, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinin merkezidir. Tek başına, çok güçlü bir kanal olduğu unutulmamalıdır. Bir website, markayı, ürünü ve hizmeti açık ve kalıcı şekilde temsil etmelidir.
  • PPC Reklamcılığı – Pazarlamacıların ücretli reklamlar aracılığıyla bir dizi dijital platformda internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlar. Pazarlamacılar Google, Bing, Twitter ve Facebook gibi platformlarda PPC kampanyaları oluşturabilirler.
  • İçerik Pazarlama – İçerik pazarlamasının temel amacı, içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere odaklanmaktır. İçerik genellikle bir sitede yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlama, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.
  • E-posta Pazarlama – E-posta ile pazarlama en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. E-posta pazarlamacının amacı spam e-posta yağdırmak değildir. E-posta pazarlama, potansiyel müşterileriniz veya markanız ile ilgilenen kişilerle iletişime geçme biçimidir.
  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı – Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının asıl amacı marka bilinci oluşturmaktır. Sosyal medya pazarlamasında daha derine indikçe onu potansiyel müşteriler kazanmak için kullanabilme şansınız olacaktır.

Bunlar dijital pazarlamanın belli başlı kanallarıdır. Ancak çok daha fazlasından söz etmek mümkündür. Örneğin iş ortaklığı pazarlamacılığı, video pazarlamacılığı ve kısa mesaj pazarlamacılığı bunlardan bazılarıdır. Bu kanallarda temel hedef müşteriye en uygun şekilde ulaşmaktır.

Dijital pazarlamanın zorlukları nelerdir?

Dijital pazarlama kendi doğasına uygun zorluklar ortaya çıkarır. Dijital kanallar hızla çoğalmaktadır. Bu kanalların nasıl çalıştığını, kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığını ve ürünlerini veya hizmetlerini etkin bir şekilde pazarlamak için bu kanalları kullanma konusunda bilgili olmalıdır.

Buna ek olarak, kullanıcıların dikkatini çekmek oldukça zordur. Çünkü kullanıcılar çeşitli reklamlarla boğuşmak zorunda kalmaktadırlar. Dijital pazarlamacıların elde ettikleri veri hazinelerini analiz etmeleri gerekir. Daha sonra ise bu bilgileri yeni pazarlama çabalarında kullanmalıdırlar.

Verileri etken bir şekilde elde etme ve kullanma zorluğu, dijital pazarlamanın tüketici davranışının anlaşılmasına dayalı bir zorluğu ortaya çıkarır. Bir şirketin müşteri yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için website ısı haritalarını kullanmak buna verilebilecek ideal bir örnektir.

Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir?

Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolü, iyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Hangi kanalları kullanacağına, bütçeyi nereye ve hangi sırayla tahsis edeceğine karar vermek tam olarak onun görevidir.

Dijital pazarlama yöneticisi aynı zamanda diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedefler için çalıştığından emin olma rolüne sahiptir. Genel olarak bir dijital pazarlama ekibi oluşturulduğunda aşağıdaki roller ön plana çıkacaktır:

  • Dijital pazarlama yöneticisi – SEO, sosyal medya, içerik pazarlama ve PPC reklamcılığı konusunda çeşitli becerilere sahip kişidir. Bir dijital pazarlama yöneticisi, tüm dijital pazarlama kanalları hakkında geniş bir anlayışa sahiptir.
  • İçerik pazarlama yöneticisi – Bir içerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama planını oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur. Ne tür içerik oluşturulacağına ve hangi kanalların kullanılacağına karar verecek nihai kişidir.
  • Sosyal medya yöneticisi – Bir sosyal medya yöneticisi, bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtılmasından sorumludur. Doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda iletmek için içerik pazarlama yöneticisi ile işbirliği içerisinde olmalıdır.
  • E-posta pazarlama yöneticisi – Bir e-posta pazarlama yöneticisinin işi diğer tüm kanallar aracılığıyla oluşturulan herhangi bir e-posta potansiyelinin sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta hunilerine girilmesini sağlamaktır.

Dijital pazarlama yöneticisi tüm dijital pazarlama faaliyetlerini izlemekten sorumlu kişidir. Belirli bir proje için hangi pazarlama faaliyetlerinin daha uygun olduğuna karar verebilmesi için internetin işleyiş gösterdiğine dair geniş bir bilgiye sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama, internette ve diğer elektronik cihazlarda pazarlama ile ilgilidir. Tek bir süreci ifade etmez. Ancak ulaşmak istediğiniz şeye bağlı olarak kullanabileceğiniz bir dizi alt bileşenden oluşur. Bu açıdan çok yönlü olduğunu unutmamak gerekir.

Diğer taraftan tüm yöntemler tüm işletmeler için işe yaramaz. Bu nedenle, her süreci nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla anlatan bir dijital pazarlama stratejisi bulmak önemlidir. Bu stratejinin hem markaya hem de kullanıcılara uyum sağladığından emin olmak gerekir.

YORUMLAR