Dijital Reklamcılık Nedir?

Klasik reklamcılık yöntemlerine bir alternatif olarak öne çıkan dijital reklamcılık ile çevrimiçi reklamlar vererek ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

dijital reklamcılık
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital reklamlar internet bağlantısı bazlı mobil uygulama, internet siteleri, bilgisayar uygulamaları ekseninde geliştirilen reklam ve tanıtım faaliyetleri olarak adlandırılır. Bütün reklam faaliyetlerinde olduğu gibi hedefi kullanıcıları ya da müşterileri çekmektir. Ürün ya da hizmetin kullanıcıların tarafından benimsenebilmesi dijital reklamcılık sayesinde mümkün hale gelir.

dijital pazarlama

Dijital Pazarlamada Kullanılan Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Dijital pazarlama ürün ya da hizmetlerinizi dijital ortamlara aktarabileceğiniz, bu platformlarda tanıtabileceğiniz klasik pazarlama yöntemlerine göre birtakım avantajlar da içerir. Dijital pazarlamadaki en etkili araçlar ise web siteleridir. Eğer internet üzerinden satış yapıyorsanız ürün ya da hizmetlerinize erişimin sağlanabilmesi için bir web sitesine ihtiyacınız var demektir.

Klasik pazarlama göre daha yüksek kitleye ulaşabileceğiniz bu pazarlama yöntemi sayesinde hedef kitlenize herhangi bir aracı olmadan da ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama sayesinde reklamlarınızdan maksimum verimlilik elde edebilirsiniz. Dijital pazarlamada yararlanılan reklam çeşitlerini doğru bir biçimde inceleyerek ihtiyaç duyabileceğiniz yöntemi bulabilirsiniz.

PPC Reklam Modeli

Varlığını internet üzerinde göstermek isteyen işletmelerin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için PPC reklam modeli de son derece önemlidir. Pay Per Click anlamına gelen PPC modelinde reklam verenlerin farklı mecralarda gösterilen reklamlara karşı tıklama başına maliyetlendirilmesi söz konusudur. PPC ile bütçe kontrolünü sağlayabilir ve hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Anlık kontrol ve düzeltme imkanı da size sunulur.

SEO ve SEM

SEO ve SEM çalışmalarının bir arada yürütülmesi dijital pazarlamanın en önemli adımları arasındadır. SEO, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmenizi sağlayabilecek optimizasyon çalışmalarını kapsar. SEM ise arama motoru pazarlamasıdır. Popüler SEO ve SEM araçları sayesinde içeriklerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Hedef kitleler, anahtar kelimeler ve ilgi alanlarına göre geliştirilebilecek stratejiler neticesinde başarılı çalışmalar sergilenebilir.

Remarketing Reklam Modeli

Yeniden pazarlama anlamına gelen remarketing stratejisinde kullanıcılar ‘’a’’ sitesini ziyaret edip terk ettikten sonra, ‘’b’’ sitesinde ‘’a’’ sitesinin reklamlarına tıklayarak tekrar ‘’a’’ sitesine dönebilirler. Böylelikle kullanıcılar e-ticaret sitelerinde bir ürünü inceledikleri zaman aynı ürünü başka sitede gördükten sonra geri dönüş yapabilirler. Bu durum satışların çoğalmasına da yol açar. 

Native Reklam Modeli

Doğal reklamcılık olarak nitelendirilen native son yıllarda dijital pazarlama uygulamaları içerisinde en sık tercih edilenlerdendir. Bu reklam modelinde reklamlar daha keyifli ve doğal hale getirilir. Firmalar markalarını eğlenceli içerikler ile tanıtabilirler. Sizler de ürün ya da hizmetlerinizi özel kurgulama yöntemleri ile geniş kitlelere ulaştırabilmek isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklam Modeli

Sosyal medya reklamları ürün ya da hizmet tanıtmak için kullanılan reklam stratejilerinin sosyal medya kanalları aracılığıyla yayına girmesini sağlar. Reklamlar Instagram, Twitter ve Facebook gibi platformlarda paylaşılabilir haldedir. Sosyal medya reklamları da dijital reklamcılık denildiği zaman ilk akla gelen yöntemler arasındadır.

Video Reklam Modeli

Video reklam modeli özellikle YouTube platformunun gelişmesinden sonra giderek daha fazla ön plana çıkan reklam modellerindendir.  Bu reklam modeli aynı zamanda kendi içerisinde birçok farklı yapıya da ayrılır. Bunlar arasında atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, video discovery reklamları, yayın dışı reklamlar, bumper reklamlar ve masthead reklamları bulunur.

Influencer Reklam Modeli

Influencer reklam modeli internet dünyasında tanınan kişiler ile iş birliği yapmayı hedefler. Son yıllarda yükselen önemli trendlerden birisidir. Bu reklam modeli, firmaların potansiyel kitlelerine influencer kişiler üzerinden erişebilmesini hedefler.

E-Posta Reklam Modeli

E-posta reklamları, hedef kitlenin e-posta adreslerine pazarlama içerikli olan tanıtımların gönderilmesini kapsar. Bu reklamcılık türünde dikkat etmeniz gereken bazı özel detaylar da vardır. Bu detaylar arasında ilk sırada spam bulunur. Çok fazla reklam atarak spam faktörünü aktif hale getirmemeniz gerekir.

dijital reklam

Dijital Reklamcılığın Avantajları Nedir?

Dijital reklamcılık, hedef kitlenize en doğru zamanda en doğru mesajlar ile erişebilmenize imkan tanır. İnternet üzerinden erişebileceğiniz kitle ölçümlenebilir olduğu için klasik reklamcılığa göre birçok farklı avantaj elde edebilirsiniz. Böylelikle sonuçları değerlendirerek ileride uygulayabileceğiniz reklam stratejileri hakkında yeni kararlar alabilirsiniz.

Dijital reklam maliyetleri diğer yöntemlere göre daha düşük seviyelerde olabilir. Televizyona verebileceğiniz bir reklam ile Google’da yayınlayabileceğiniz reklam maliyeti aynı olmaz. Bu reklamların kullanımı ve yönetimi de son derece pratiktir. İlgili platformlarda sizlere adım adım neler yapacağını anlatılır. Fakat yine de bu konuda bilginiz bulunmuyor ise gerekli gördüğünüz zamanlarda bir reklam ajansı ile çalışmayı da deneyebilirsiniz.

E YANİ?
Dijital reklamcılık teknikleri sayesinde ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere ulaştırabilmeniz mümkün hale gelebilir. Ancak bunun için doğru yöntemleri kullanmanız da önemlidir. Diğer klasik reklam yöntemlerine göre daha düşük maliyetli olan dijital reklamcılık birçok farklı alanı kapsar. Bu alanlar üzerinde çalışmanız verilerin ölçümlenebilir hale gelmesine de imkan tanır. Dijital reklamcılıktaki temel hedef diğer tüm reklam çalışmalarında olduğu gibi ürün ve hizmetleri kullanıcılar ile bir araya getirmektir.
YORUMLAR